Geraldine Richmond

Geraldine Richmond

Özet

Geraldine Lee Richmond  17 Ocak  1953 yılında Amerika’nın  Kansas  kentinde dünyaya geldi. Amerikalı bir kimyager ve fizikokimyasal uzmanıdır. Richmond, Oregon Üniversitesi (UO) Bilim Bölüm Başkanıı ve Kimya Profesörüdür. Komplekslerin  yüzeysel  olarak kimyasını ve fiziğini anlamak için temel araştırmalar yaptı. Bu anlayışla, enerji üretimi, atmosfer kimyası ve çevrenin iyileştirilmesi ile ilgilendi. Amerika Birleşik Devletleri ve Afrika, Asya ve Güney Amerika’da birçok gelişmekte olan ülke sayısını ve kadınları bilim adamlarının başarısını artırmak için çalışmaya başladı.

Kariyer

Richmond, 1975 yılında Kansas Devlet Üniversitesinden kimya lisans  derecesini aldı.1980-1985 yılları arasında Bryn Mawr Üniversitesi’nde kimya yardımcı  doçenti olarak çalıştı .1985-1991 yılları arasında Kimya profesörü olarak UO’da çalıştı. 1995 yılına kadar Kimya Fizik Enstitüsü müdürlüğünü yapmıştır. 1998-2001 yılları arasında, Liberal Sanatlar ve Bilimler Şövalye Profesörü ve 2002-2013 yılları arasında Richard M. ve Patricia H. Noyes, UO Kimya Profesörü olarak çalıştı. Richmond’un bilimsel araştırması katı / sıvı ve sıvı ara yüzlerin yapısal ve termodinamik özelliklerini içeriyor karmaşık yüzeyler ve sınır tabakalarında verilen mesajlar kimyasal ve fiziksel açıdan incelemekteydi.  Çalgıların büyük bölüm yüzeyleri ve ara yüzleri incelemek için titreşim toplam-frekans spektroskopisi; tekniğe amacıyla incelemesi, yayınlandıktan sonra yaklaşık 800 kez yayınlanmıştır.

Bu spektroskopik teknikler  H2O, D2O ve HOD karışımları kullanarak Richmond, hidrojen bağlayıcı yüzey yapılarının ve ara yüzey bölgelerinde yapıyı inceledi. Ayrıca bu yapıların basit sodyum halid gibi elektrolit ile altüst nasıl çalıştığı tuzaklarda, ya da yüzeylerde aktif Hidrofobik yüzeylerde suyun davranışını inceleyen Richmond, zayıf dipollerin bir organik fazda, bireysel su moleküllerinin ara yüz yakınında yönlendirilmesi daha etkilidir. Sulu hidrofobik  arabirimlerde etkileşimler gibi sınırları biyokimyasal özelliklerin anlaşılması için önemli olan hücre zarları gibi, çözünme, için ortamlarda yükün. Zwitterionik türlerin amino asitler gibi çalışması benzer nedenlerle önemlidir.

Araştırma Alanları

Çevresel  iyileştirme, biyokimya, atmosfer kimyası ve alternatif enerji kaynakları ile ilişkili olan ara yüzey süreçlerinin moleküler yapısını ve dinamiklerini anlamaya yöneliktir. Araştırma grubu, lazer tabanlı yüzey spektroskopik yöntemleri, termodinamik teknikler ve moleküler dinamik simülasyonlarını  kullanarak sıvı yüzeyleri anlamada çok önemli katkılar sağlamıştır. En son yaptığı çalışmalar, suyun yüzeyindeki hidrojen bağlanma yapısını, yağların ve organik filmler gibi hidrofobik yüzeylerin yakınında suyun davranışını, bu ara yüzeylerdeki makromoleküllerin ve sürfaktanların bir araya getirilmesini ve çevre açısından önemli gazların, iyonların adsorbe edilmesinde anlaşılmasını sağlamıştır  ve buhar-su ara yüzünde organik maddeler.

Richmond, “Akıllı yüzeylerin moleküler özelliklerini ve kimyaya üstün işlerliğini küresel düzeyde kazandırdığına dair öncü katkılarını” tanımak için, American Chemical Society’nin en büyük onur kaynağı olan Priestley Madalyasını aldı.

Bilimsel kahramanlığı için Richmond, Ulusal Bilim Madalyası ve birkaç ACS ve Amerikan Fizik Derneği ödülüne layık görüldü.

Geraldine Richmond

Richmond, aynı zamanda kadınlar için bilim insanları ve mühendisleri için gelişimini desteklemek için 1998’de kurulan birleşim örgütü olan COACh’nin kurucu ve mevcut direktörüdür. Kuruluş başladığından beri dünya çapında 18.000’in üzerinde bilim adamı, COACh kariyer geliştirme atölyelerine katıldı.

Richmond, ABD Dışişleri Bakanlığı İçin Mekong Ülkeleri, Amerikan Topluluğu’nun Başkanı ve Oregon Yüksek Öğrenim Yüksek Kurulu Üyesi tarafından bilimsel elciler olarak görev yapıyor. Halen Ulusal Bilim Vakfı yönetim organı olan Ulusal Bilim Kurulu üyesidir.

Richmond’un bilimsel statüsünden kazanmış, ayrıca kimyada kariyer arayanların hepsinin başarıya ulaşması şansına sahip olmak için çok fazla zaman ve enerjiye sahip herhangi bir kimyacı düşünemiyorum “, deyişiyle” Kimya profesyoneli Utah Üniversitesi’nden Cynthia J. Burrows.

ACS İcra Direktörü ve CEO Thomas Connelly, “Geri Giriş Richmond, Priestley Madalyasını Bir Olanak İçin Bir Olağanüstü Bir Seçim” dedi.

 Onur

 • 2017 Fahri Doktora, Kansas Eyalet Üniversitesi
 • 2017 Onursal Doktora, Illinois Teknoloji Enstitüsü
 • Pittsburgh Spektroskopi Derneği’nin 2014 Pittsburgh Spektroskopi Ödülü
 • 2013 Ulusal Bilim Madalyası
 • 2013 Charles L. Parsons Amerikan Kimya Derneği Ödülü, “Yüksek öğrenim savunuculuğu, ulusal bilim politikası bilgece danışma ve liderlik ve kadın kimyacılar için yorulmaksız savunma yoluyla kimya alanındaki seçkin kamu hizmeti”.
 • 2011 Ulusal Bilimler Akademisi Üyesi
 • 2011 Kim, Amerikan Kimya Topluluğu Üyesi
 • 2011 American Chemical Society’nin Joel Henry Hildebrand Ödülü, “Doğrusal olmayan optik spektroskopilerin uygulamaları ve sıvı yüzeylerin modellenmesi ve sıvı arayüzlerinde suyun yapımı ve bağlanması için yeni bir anlayışının sağlanması için.”
 • 2008 Bomem-Michaelson Ödülü
 • 2008 Fellow, Kadın Bilim Derneği
 • 2006 Amerikan Şenliği ve Bilim Akademisi Üyesi
 • 2006 Kimyasal Araştırma Çeşitlilik Ödülü Konseyi
 • 2004 Birleşik Kraliyet Kimyacılar Birliği’nin Spires Madalyası
 • 2003 Bilim İlerletme Derneği
 • 2001 Oregon Oregon Bilim Akademisi Üstün Bilim İnsanı Ödülü
 • 1997 Bilim ve Mühendislik Mükemmellik Başkanlığı Ödülü
 • 1996 American Chemical Society’nin Francis P. Garvan-Olin Madalyası
 • 1993 Amerikan Fizik Derneği Üyesi, “Doğrusal olmayan optik olayların yenilikçi uygulamaları ile elde edilen arayüzlerde dinamiklerin anlaşılmasına seminal katkılar sağlamaktadır.”
 • 1989 Coblentz Topluluğu Spektroskopi Ödülü

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: