Georg Wittig

16 Haziran 1897’de  Berlin’de doğdu.Müziksever annesinin ısrarıyla piyano dersleri aldı.Uygulamalı Sanat profesörü olan babası, Wittig’in bilim ile tanışmasında  katkısı oldu.

Bilime olan sevgi ve ilgisinden dolayı 1916’da Tübingen Üniversitesinde Kimya alanında öğrenim görmeye karar verdi fakat I.Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla  orduya katıldı. Orduda teğmen olan Wittig, İngiliz Birlikleri tarafından 1918’de esir alındı.1 yıl sonra serbest bırakıldı ve çalışmalarına geri dönmek için üniversitelere başvurdu.Üniversitelerin aşırı doluluk oranından dolayı alınamadı.Bu durumundan dolayı  Wittig, Marbug’da  Organik Kimya profesörü olan Karl von Auwers’in ilgisini çekmeyi başardı ve üniversiteye alındı. Başarılı ve çalışkan bir öğrenci olan Wittig,1923’te Marburg Üniversitesi’nden mezun oldu ve aynı üniversitede tezini ve doktorasını tamamladKarl Fries tarafından Braunschweigi Teknik Üniversitesi’ne profesör olarak davet edildi. 1930 yılında Nazi’nin hızla güç kazanmasyla siyasal bir kargaşa oluştu.Wittig’i davet eden Karl Fries,Nazilere karşıydı. Georg Wittig, Nazilerin kurtulmaya çalıştığı arkadaşı Fries’e destek olsa da mesleki hayatı için endişeliydi.Birsüre sonra Naziler Fries’i emekliliğe zorladı fakat Georg Wittig şanslıydı,.Freiburg Üniversitesi’nde kimya bölümünde doçentliğe davet edildi.Freiburg’taki kaldğı sürede yaptığı yoğun çalışmalar,karbonyon kimyasının temeli oldu.Ayrıca dehidrobenzen formülasyonu ve yeni amonyum ilid sınıfının bulunması gibi önemli çalışmalar yaptı.Tübingen Üniversitesi’nin Kimya Enstitüsü’nde yönetici ve profesör  pozisyonlarında görev aldı.II.Dünya Savaşı bitir bitmez genç biliminsanlarından oluşan aktif,çalışkan bir araştırma ekibi kurdu. Öğrencilerine tarafından Georg Wittig, titiz ve yüksek standartları olan biri olarak biliniyordu.Genç biliminsanları tarafından saygı duyulan ve onların ilham kaynağı olan  bir rehberdi.Birçok genç beynin akademik kariyerine başlamasında etkili oldu.1956’da emekli oldu fakat çalışmalarına devam etti.Uzun yıllar süren kariyerinde 300’den fazla. bilimsel makale yayınladı. Alman kimyacının organik fosfor bileşikleri ile ilgili yaptığı çalışmalar, 1931’de evlendiği,3 kız çocuğunun annesi Waltraud Ernst,Wittig’in kariyeri boyunca desteği oldu.Wittig,eşini kaybettikten 1 yıl sonra 1979’da Herbet C.Brown ile paylaştığı Nobel Ödülünü kazandırdı. Uzun bir yaşam sürdükten sonra hastalığa yakalandı  ve 90 yaşına bastıktan  birkaç hafta sonra 26 Ağustos 1987’de vefat etti.

Çalışmalar ve Ödülleri

  • Fosfonyum ilid diye adlandırılan bileşikleri kullanarak aldehit ve ketonlardan alkenlerin sentezi için Wittig Reaksiyonu olarak bir yöntem geliştirdi.
  • Georg Wittig,organik kimyada, kimyasal reaksiyon sınıflandırması keşfetti.Bu sınıflandırma, 1-2Wittig düzenlemesi olarak adlandırıldı., Yapılan sınıflandırma vitamin ve D2, prostaglandin ve steroidler gibi karmaşık organik bileşiklerin sentezi için çok değerli olduğunu kanıtladı.
  • 1967’de Kimya ve Fizik alanında Otto Hahn Ödülünü kazandı.
  • 1979’da bor ve fosfor içeren bileşiklerin organik sentezdeki önemli tepkin maddelere dönüştürülmesinden dolayı Herbet C. Brown ile  Nobel ödülüne layık görüldü.
Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.