Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Geri Dönüştürülebilir Reçineler Rüzgar Trübinlerini Daha Çevre Dostu Hale Nasıl Getiriyor?

Geri Dönüştürülebilir Reçineler Rüzgar Trübinlerini Daha Çevre Dostu Hale Nasıl Getiriyor?

geri donusturulebilir recineler ruzgar trubinlerini daha cevre dostu hale nasil getiriyor - Geri Dönüştürülebilir Reçineler Rüzgar Trübinlerini Daha Çevre Dostu Hale Nasıl Getiriyor?

Yenilenebilir enerji hakkında konuştuğumuzda çoğunlukla herhangi bir teknolojinin üretebileceği enerji miktarlarına odaklanırız, ancak ne kadar enerji kaynağının bu üretime dahil olduğuna da bakmamız gerekir.

Araştırmacılar düzenli olarak daha verimli malzemelerle ve daha az enerji kullanan proseslerden geçerek nasıl daha sürdürülebilir güneş pilleri yapılabileceğine bakıyorlar, fakat bu uğraşları rüzgar enerjisine kadar genişletemediler. Neyse ki Vanderbilt Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu görevi üstlendiler.

Sivil ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Doug Adams ve ekibi, Elium adı verilen, kendi kendisinin bakımını yapan, cam yününden yeni bir reçine türünü test ediyordu.

Reçine aynı zamanda fiberglas kanatların, elverişli ömürlerinin sonunda geri dönüştürülmesini sağlıyor ki klasik reçineleri kullanırken böyle bir şey mümkün değildir.

“Enerji ve sürdürülebilirliği düşündüğümüz zaman rüzgar enerjisinden daha iyi bir uygulama var mıdır? Bu çeşitli üretimlerde büyük bir değişimdir,” demiştir Adams.

Reçine uçaklar, otomobiller gibi diğer büyük makine üretimlerinde de kullanılabilirdi, ancak rüzgar enerjisi için talep gitgide büyüyor. Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği’ne göre Amerika’da çeşitli rüzgar tarlası projeleriyle birlikte 52000’den fazla şebeke ölçekli rüzgar türbini bulunmaktadır.

Rüzgar türbinlerinin yaşam döngüleri boyunca çevresel etkisini azaltacak malzemeler kullanmak, daha büyük net pozitif enerji çıkışı anlamına gelmektedir.

Ekip, son zamanlarda reçineyi rüzgar türbini kanatlarının bileşenleri üzerinde test ediyor, ancak artık tam ölçekli testler yapmayı hedefliyorlar.

Kaynak : treehugger.com

Yorumlar
Hacer Demir - Geri Dönüştürülebilir Reçineler Rüzgar Trübinlerini Daha Çevre Dostu Hale Nasıl Getiriyor?

Hakkında Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunu. 2016 yılında tamamladığı lisans eğitimi sırasında “Kimyasal Dezenfeksiyonda Bakterilerin Fizyolojik Özelliklerinin Önemi”, “Atıksulardan Kaynaklı Ağır Metallerin Carassius Gibelio Türündeki Birikimlerinin İncelenmesi” ve “Su Ayakizi” konuları üzerine yoğunlaştı. Mesleğiyle ilgili eğitim ve programlara katılıyor, araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Çevre ile ilgili yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katılmaya karar verdi.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com