Gıda Ambalajları için Oluşturulan Yenilebilir Filmler

Gıda Ambalajları için Oluşturulan Yenilebilir FilmlerHindistan ve Rusya’dan uluslararası bir grup bilim insanı, meyve, sebze, kümes hayvanları, et ve deniz ürünlerini paketlemek için yenilebilir gıda filmleri üretti. Filmler doğal içeriklerden oluşur, sağlık ve çevre için güvenlidir. Ek olarak suda çözünen filmler, 24 saat içinde neredeyse %90 oranında çözünür. Araştırma ve deneylerin sonuçları Journal of Food Engineering‘de yayınlanmıştır.

Ural Federal Üniversitesi Organik Sentez Laboratuvarı’nda kıdemli araştırmacı ve makalenin ortak yazarı Rammohan Aluru, “Doğal bir şekilde oluşan deniz yosunu biyopolimer sodyum aljinatı baz alarak üç tür gıda filmi oluşturduk” dedi. “Sodyum aljinat, hidroliz sırasında potansiyel film oluşturma özelliklerine sahip ve çeşitli tuzların karışımı olarak hücre duvarlarında bol miktarda bulunan bir karbonhidrat makromoleküldür. Molekülleri film oluşturucu özelliklere sahiptir.  Sodyum aljinatın en büyük avantajı, sulu bir ortamda sıvı jel olarak performans göstermesidir.”

Aljinat molekülleri, doğal ve güçlü bir antioksidan olan ferulik asit ile çapraz bağlanmıştır. Filmi sadece güçlü değil, aynı zamanda homojen ve daha sert hale getirir. Böylece ürünlerin ömrünü uzatır.

Ural Federal Üniversitesi Organik ve Biyomoleküler Kimya Bölümü profesörü Grigory Zyryanov, “Oksidasyon süreçlerini yavaşlatan antioksidan bileşenler nedeniyle yiyecekler daha uzun süre taze kalır” dedi. “Buna ek olarak, filmlere gıdanın raf ömrünü de uzatacak doğal antiviral ajanlar ekleyebiliriz. Sarımsak, zerdeçal ve zencefil, virüslerin yayılmasını önleyebilecek bileşikler içerir.”

Yazarlara göre, film üretimi için özel bir ekipman gerekli değildir. Endüstriyel ölçekte, gıda ürünleri ve film üreticileri tarafından oluşturulabilir.

Grigory Zyryanov, “Aynı zamanda polimer üretim tesisinde de üretilebilir. Tek şart, gıda üretimi için geçerli olan standartları karşılaması gerektiğidir. Ve okyanusun yakınında tükenmez bir yosun kaynağı varsa, bu tür filmler oluşturmak oldukça basit olacaktır” dedi.

Kaynak: technologynetworks.com

276 Kez Okundu

Kübra Yıldız

13 Mart 1999 tarihinde İstanbul’da doğdum. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi %30 İngilizce Kimya bölümüne yerleştim. Bir dönem İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra lisans eğitimime başladım. Kimya bilimindeki gelişmeleri takip ederek kendimi geliştirmek ve çeviri yaparak bunları daha fazla insana ulaştırmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldım.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!