Glifosat, Bal Arısı Bağırsak Bakterilerini Bozabilir

Glifosat Bal Arısı Bağırsak Bakterilerini Bozabilir
Araştırmacılar, yabani ot öldürücülerin mikrobiyo etkilerinin bal arısı düşüşüne katkıda bulunabileceğini ifade etti.

Glifosat dünyadaki en yaygın kullanılan tarım kimyasalları arasındadır ve bunu diğer herbisitlerden daha güvenli ve çevre dostu olarak tanımlayan şirketler arasındadır.

Ancak Teksas’taki bir grup araştırmacı, Roundup olarak satılan ot öldürücüsünün balgamlarının dolaylı olarak bağırsaklarındaki bakterileri bozarak zarar verebileceğini bildirdi (Proc. Natl. Acad. Sci. ABD 2018, DOI: 10.1073 / pnas.1803880115). Bilim adamları, bulguların geçtiğimiz on yılda gözlemlenen bal arılarındaki düşüşü açıklamaya yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Texas Üniversitesi’nden Austin Üniversitesi’nde arı biyolojisi uzmanı olan Nancy Moran’ın liderliğindeki ekip, yüzlerce işçi arıya, tarım alanlarının yakınında toplanırken karşılaşabileceği konsantrasyonlarda glifosatla muamele yaptılar, kovanlarına yeniden yerleştirdiler ve sonra bağırsaklarını analiz ettiler.(kovandaki arıtılmış ve işlenmemiş arılardaki bakterileri)

Üç gün sonra, araştırmacılar, sekiz baskın türün bazılarının bolluğunun tedavi edilmemiş arılara kıyasla arıtılmış arılara düştüğünü buldular ve bu da glifosata maruz kalmasının arıların bağırsaklarının bileşimini değiştirdiğini düşündürdü.

Ortak bir arı patojeni ile itiraz edildiğinde, glifosat’a maruz kalan işçi arıların,maruz bırakılmamış arılardan daha yüksek oranlarda öldüğü tespit edildi ve bu da bakteri sallanmasının böcekleri daha hassas hale getirebileceğini düşündürdü.

Glifosat Bal Arısı Bağırsak Bakterilerini Bozabilir

Fotoğraf : Glifosat

Sonuçlar, bozulmamış bağırsak florasına sahip bal arılarının yetersiz beslendiğini ve enfeksiyona yatkın olduğunu gösteren önceki raporlarla eşleşmektedir.Bu bulgular, glifosatın toprak bakterilerini etkileyebileceğini ve arı bal ve kovanlarında toplanabileceğini gösteren verilerle birlikte, araştırmacıların, popüler herbisitin olası hedef dışı etkilerinin bal arısı düşüşünde rol oynayıp oynamadığını araştırması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Yaklaşık 10 yıl önce, daha sonra, koloni çöküş bozukluğu olarak adlandırılan, belirgin bir balina dökümü vardı. “Mortalite oranları yüksek olmaya devam ediyor, diyor Moran, ama bu ölümler aniden yaşamadı.”

Araştırmacılar, enfeksiyonun yanı sıra düşüşte de böcek ilacı ve fungisitlerin rolünün olup olmadığı konusunda araştırmalarına devam ediyor.
Ancak Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nde bir entomolog ve bitki patoloğu olan Fred Gould, glifosatın gerçekten daha önceki konuşmaların bir parçası olmadığını söylüyor. Yeni çalışmada açıklananlar gibi “hedef dışı etkilere göz atmak için daha iyi araştırmalar yapılmalıdır”diyor.
Bir herbisit olarak, glifosat, bitkilerde EPSP sentezi adı verilen bir enzimi bloke ederek( fenilalanin ve triptofan gibi aromatik amino asitler oluşturmak için gerekli olan mikropları bloke ederek)çalışır.Glifosat mikropları öldürmez, ancak onları büyümekten korur ve arı bağırsaklarında bulunan çoğu bakterinin enzim genini taşır.

Ancak, arı bağırsaklarındaki bazı bakteri türleri glifosata duyarlı olsa da(diğerlerine kıyasla daha azı)ya da EPSPS’in glifosata dirençli bir sürümü için bir geni taşıdıkları ya da Moran’ın söylediği gibi”başka bilinmeyen mekanizmalardan dolayı”Grup bir sonraki çalışmasında, deneylerini bütün kovanlarda tekrarlamayı ve nonPSPSPS direnç mekanizmalarını keşfetmeyi planlıyor.Glifosatın çevresel etkisinin ve sağlığa etkilerinin tartışmalı bir konu oluşturduğunu söyleyen Gould, tüm kovan çalışmalarının herbisitin tarım için kritik bir tür üzerindeki etkilerine ışık tutabileceğini söylüyor.
Bu çalışmalar ayrıca glifosatın bal arıları üzerindeki olası olumsuz etkilerini nasıl önleyeceğimize de yardımcı olabilir. Texas A & M Üniversitesi’nde bir entomolog olan Juliana Rangel, muhtemel sonucun ne zaman ve nerede glifosata püskürtüleceği konusunda bu tür bir uygulamanın en iyisi olacağını söylüyor. Bal arılarından tozlanma, yılda yaklaşık 15 milyar dolarlık bir endüstriyel yer kapsar ve “birçok kez, bu trajediler sistemin daha iyi anlaşılmasıyla önlenebilir”.

Kaynak : acs.org

614 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!