Gökçeada’da naylon torba ve plastik masa sandalye yasağı

gokceada da naylon torba ve plastik masa sandalye yasagi

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde naylon torba ile işletmelerde plastik masa ve sandalye kullanımı yasaklandı.

Gökçeada Belediye Meclisinin Nisan ayında aldığı ve 1 Haziran’da yürürlüğe giren kararıyla ilçe sınırları içinde naylon poşet kullanılamayacak.

Doğada yüzde 100 çözünme özelliğine sahip kese kağıtlarının kullanılmasını öngören karar uyarınca ayrıca ada genelindeki tüm işletmelere plastik masa ve sandalye yerine ahşaptan üretilenlerin kullanılması zorunluluğu getirildi.

Belediye Başkanı Ünal Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın, adada doğal ve ekolojik tarıma imkan sağlanması ve daha güzel bir Gökçeada oluşturulması amacıyla alındığını söyledi.

Gökçeada’nın tarihi ve kültürel mimarisine uygun olarak plastik kullanımından uzaklaşıp ahşaba yönelmek istediklerini dile getiren Çetin, “Bundan sonra işletmeler plastik ürünler değil ahşap ürünler kullanacak. Özellikle misafirlerimizden çok olumlu geri dönüşler oldu. Esnafımız da olumlu görüş bildiriyor. Bir geçiş dönemi söz konusu. Bazı sıkıntılar olabilir ancak zamanla bu kararın ne denli uygun olduğu anlaşılacak” diye konuştu.

Çetin, uygulama dolayısıyla vatandaşlara ve esnafa bilgilendirici broşür dağıttıklarını, kurala uymayanlar hakkında idari para cezası uygulanacağını belirterek, genel seçim sonrası pazar yerinde halkı teşvik için file dağıtılacağını kaydetti.

Kaynak : radikal.com.tr

681 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!