Göz Kırpabilen Yapay Organ

Göz Kırpabilen Yapay Organ

Fotoğraf: Araştırmacılar insan gözü hücrelerini kullanarak, göz hastalıklarının tedavilerini incelemek ve test etmek için kullanılabilecek yapay bir göz yüzeyi oluşturdular.

Araştırmacılar ilk kez, göz kırpmasını taklit eden sahte bir göz kapağıyla donatılmış gözün yüzeyinin bir modelini oluşturmak için insan hücrelerini kullandılar. Bu sentetik göz, göz hastalıklarının tedavi yöntemleri üzerinde çalışmak ve bu yöntemleri test etmek için kullanılabilir. Araştırmacılar, bu çalışmalarını 16 Şubat’ta Amerikan Bilim İlerleme Derneği’nin yıllık toplantısında, bir basın konuşması ile bildirildiler.

Pennsylvania Üniversitesi’nde biyomühendis olan Dan Huh ve meslektaşları, kontakt lens şeklindeki bir platformda, korneal hücrelerin etrafında dönen gözün beyaz kısmını kaplayan bir doku olan konjonktival hücrelerin bir halkasını üretti. İnce bir hidrojel filmden yapılmış olan yapay göz kapağı, gözyaşı sıvısını hücrelere yaymak için gözü kapatır ve açar.

Göz Kırpabilen Yapay Organ

Fotoğraf: Bu yapay göz, kontakt lens üzerinde büyütülen, konjonktival hücrelerin (beyaz) bir halkasıyla çevrelenmiş korneal hücrelerden (koyu mavi) oluşur. Hidrojel film, yapay gözyaşı (siyah) içeren bir kanal üzerinde kaydığında ve sıvıyı hücrelere yaydığında; cihaz göz kırpma hareketi yapar.

Bu yapay göz yüzeyi, araştırmacıların ABD’de yaklaşık 16 milyon kişiyi etkileyen kuru göz hastalığı için yaptığı çalışmalarına yardımcı olabilir. Kuru göz hastalığı olan insanlar, gözlerini sulu tutmak için yeterince gözyaşı üretmiyorlar ya da uygun kimyasal bileşimle yapamıyorlar. Huh’un ekibi, bu yapay organın daha az sıklıkta göz kırpmasını sağlayarak kuru göz hastalığının belirtilerini oluşturabilir, böylece bu cihaz yeni göz damlası ilaçlarının güvenilirliğini ve etkinliğini test etmek için kullanılabilir.

Huh, Bu tür suni organlar, kornea ülseri gibi göz yaralanmalarını incelemek için de kullanılabilir, dedi.

Kaynak : sciencenews.org

657 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!