Grafen Kaplı Kontakt Lensler Elektronik Eşyaları Gözünüze Taşıyor

Grafen kaplı kontakt lensler, elektromanyetik radyasyondan ve nem kaybından gözlerin korunmasını sağlarken, kullanılabilirliği gözlerin sağlıklı olmasını sağlayan göz elektroniği ürünü çağını açabilir.

Gözlerimizi gece görüşü, güçlendirilmiş gerçeklik veya vücut sağlığı izleme gibi yetenekler ile donatan biyonik teknolojiler bilimkurgu gibi gelebilir. Ancak bunlar elektronik cihazların minyatürleşmesi ve biyouyumluluk özelliği sayesinde akıllı kontakt lensler için geliştirilen bazı gerçek uygulamalar.

Bununla birlikte  bu tür cihazlar muhtemelen radyo dalgalarıyla iletişim kuracak, güçlendirilecek ve elektromanyetik radyasyona artan göz maruziyeti getirecektir. Güney Kore’deki Seoul Ulusal Üniversitesi’nde grafen kaplı kontakt lensler üreten Byung Hee Hong, elektromanyetik dalganın katarakt dahil olmak üzere göz hastalıklarının potansiyel bir nedeni olduğunun bilinmesinden dolayı kontakt lensler için elektromanyetik koruma fonksiyonunun büyük önem taşıdığını belirtti.Kontak lens takılması kuru göz sendromu gibi ağrılı koşullara yol açarak nem tutma özelliğini istenen bir özellik haline geldiğini belirtti.

Hong’un ekibi, grafenin benzersiz elektriksel ve manyetik özelliklere sahip olduğu gibi şeffaf ve esnek olduğundan kimyasal korumaya ve biyolojik olarak etkisiz olduğunu, sıradan kontakt lensleri grafenle kaplayarak göz koruması sağlayıp sağlayamayacağını araştırdı. Grafen kaplamalı ve grafen içermeyen kontakt lensler, iç göze benzer bir bileşime sahip olan çiğ yumurta beyazı örnekleri üzerine yerleştirildi. 4G ve Bluetooth dalga boylarını taklit etmek için 120W’da 50 saniye boyunca bir mikrodalga fırında bekletildiğinde, sıradan kontakt lensin altındaki yumurtalar pişirilirken, grafen lens zararı elektromanyetik enerjiyi emerek ve soğutarak en aza indirgedi.

Hong, ‘Grafen kaplı kontakt lensin altındaki yumurta beyazı, bir mikrodalga fırının güçlü elektromanyetik radyasyonundan kurtulabileceğini tahmin edememiştik’ diye açıklıyor. ‘Atom kalınlığındaki tabakanın böylesine çarpıcı bir fark oluşturabileceği gerçekten şaşırtıcıydı.’ Ekip ayrıca, bir grafen mercekle kapatılmış bir şişeden su kaybı izledi ve % 30 düşüş gözledi.

Araştırmacılar şimdi bir kontakt lens şirketi ile işbirliği içinde bu teknolojiyi geliştiriyor ve gönüllülerle testler yapıyor. ‘Grafen kontakt lensinin bir iki yıl içinde piyasaya sürüleceğine inanıyorum,’ diyor Hong. ‘Ayrıca diyabet teşhisi için gözyaşlarında glikoz konsantrasyonunun gerçek zamanlı kablosuz veya kolorimetrik izlenmesi için aktif bir devrenin grafene dayalı sensörler ve elektrotlarla entegrasyonunu planlıyoruz. ‘ diye ekledi.

Güney Avustralya Üniversitesi’nde kontakt lenslerin polimer filmlerini üreten Drew Evans, ‘Bu araştırma, yarı iletken endüstrisindeki büyük ölçekli üretim süreçlerini kontakt lenslerin yumuşak malzemeleriyle birleştirmeye başladı’ dedi. ‘Bunu insanların günlük yaşantılarına dönüştürmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da  sunulan araştırma bu noktaya bir adım daha yaklaşıyor ‘diye belirtti.

Kaynak : chemistryworld.com

1.358 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!