Grafen Saç Boyası, İstenmeyen Elektriklenmeleri Önlüyor

Grafen Saç Boyası İstenmeyen Elektriklenmeleri Önlüyor

Fotoğraf : Doğal saçlar (solda) ve ticari boya (ortada) ile renklendirilmiş bir saç numunesinin aksine, grafen boyalı saçlar (sağda) elektrostatik yüklenmenin (alttaki fotoğraflar) neden olduğu elektriklenmeye karşı direnç gösterirler.

Grafene dayalı uygulamaların bilimsel literatür taramalarında elektronikler, sensörler ve enerji depolama cihazları gibi örnekler karşımıza çıkar. Bunlara yeni bir tanesi daha ekleniyor: Saç bakım ürünleri.

Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, çok ince karbon materyalinin koyu renk grubundaki saçları boyayabildiğini bildirmektedirler (Chem 2018, DOI: 10.1016/j.chempr.2018.02.021).

Ekibin geçici bir patent başvurusu yaptığı bu ürün; düşük maliyetli, dayanıklı, su bazlı ve diğer saç boyalarında yaygın olarak kullanılmakta olan toksik bileşikleri içermeyen bir formülasyon olarak hazırlanabilir. Ayrıca grafen içerikli boya ile boyanmış saçlar, elektrostatik elektriklenme ile etkin bir şekilde savaşır.

Uzun ömürlü ticari saç boyaları tipik olarak bir dizi kimyasal reaksiyonla saç rengini değiştirir. Genellikle amonyak bazlı alkali bir çözelti, saçların yüzeyindeki kütikülleri şişirerek açar, böylece renk değiştiren bileşikler saç korteksine nüfuz edebilir. Hidrojen peroksit gibi bir oksitleyicinin varlığında, aromatik aminler ve fenolleri içeren bileşikler, saçın melanin pigmentleri ile reaksiyona girer.

Bu ürünlerin aksine, bu grafen içeren renklendirici, saç yüzeylerinde pürüzsüz bir kaplama oluşturur. Boyama için, Chong Luo, Lingye Zhou ve Jiaxing Huang’dan oluşan Northwestern grubu, sudaki grafen oksit (GO) ve GO azaltılmış daha koyu türevinin taneciklerini dağıtmak için biyopolimer kitosan ve askorbik asit (C vitamini) kullandı. GO, grafitin güçlü oksitleyicilerle taneciklerine ayrıştırılması ile oluşturulan malzemenin yaygın formudur.

Araştırmacılar, püskürtme veya fırçalama ile uygulanabilecek olan bu boyanın, en az 30 yıkamaya kadar solmaya direnç göstererek, saça sıkı sıkıya bağlandığını kanıtladı. Sıkı bağları, düzgün olmayan yüzeylere uyum sağlamasına yardımcı olan grafeninin inceliği; grafen ve kitosan arasında oluşan hidrojen bağı ve kitosanın saç yüzeyindeki bir protein olan keratine sıkıca bağlanma yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli etkenlere bağlıdır.

Bu kaplamalar, ticari boyalara göre başka avantajlara da sahiptir. Örneğin, grafenin elektriksel iletkenliğinden dolayı boyalı saçlar, kuru kış günlerinde yaygın olarak görülen elektrostatik yüklenmeye ve istenmeyen kabarmalara direnç gösterir. Malzemenin termal iletkenliği sayesinde, boya, sıcak yaz günlerinde ısıyı dağıtmaya yardımcı olabilir.

Tsinghua Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi’nde karbon nanomalzemeleri uzmanı Hui-Ming Cheng, “Bu çok fonksiyonlu saç boyası, günlük hayatta bir problemi çözen grafen bazlı maddelerin ustaca kullanımıdır” diyor ve bu uygulamanın, genellikle boyutlandırılması oldukça pahalı olan yüksek kaliteli grafen gerektirmemesinin harika bir şey olduğunu ekliyor.

Kaynak : acs.org

758 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!