Costin D. Nenițescu

Costin D Nenițescu

Costin Nenitescu, önde gelen Romanyalı kimyagerlerden ve Bükreş Politeknik Üniversitesi profesörüydü. 1920 yılında Gheorghe Lazar Lisesi’ni bitirdi ve Politeknik Enstitüsü’ne başladı ayrıca Nenitescu, Ludwig Maximilians Üniversitesi ‘nde de eğitim gördü. Burada Hans Fischer’ın gözde öğrencilerinden biriydi.

Costin Nenitescu, alifatik hidrokarbonların seri reaksiyonları olan Friedel-Crafts reaksiyonları üzerinde çalıştı. Basit halkalı bileşiklerin izomerleşme mekanizmaları, halojen yer değiştirmesi, karbonyum iyonu ile indirgenme gibi konularla ilgili çalışmaları da vardı. Nenitescu,  Romanian crude oil olarak bilinen maddenin içersinde bir grup olan naftenik asiti tanımladı. Siklobütadien elde edebilmek için birçok araştırma yaptı.

Merak saldığı konulardan biri de açık zincirli aromatik hidrokarbonların kromik asit ve kromik oksiklorit ile oksidasyonu idi. Costin Nenitescu, pirilyum tuzlarının, karbenlerin, triptoaminin ve serotoninin yeni sentez yöntemlerini buldu. Ayrıca, etilenin polimerizasyonu için yeni bir metod ve indol çekirdeklerinin sentezi için iki yeni sentez yolu buldu.

Araştırmaları iki yüzden fazla makale ile yayınlandı. Onun göze çarpan teknik ve bilimsel çalışmaları Romanya’daki kimya endüstrisinin gelişmesine yardım etti. Nenitescu, Romanya Akademisi, Berlin’deki Almanya Bilim Akademisi ve Halle-Saale’de Leopoldina Doğalbilimler Akademisi üyesiydi.

Bükreş Politeknik Üniversitesi’nde her yıl Costin Nenitescu adına kimya yarışması ‘’ C.D. Nenitescu’’ düzenlenmektedir. Nenitescu’nun iki önemli çalışması 1928’de iki cilt olarak yayımladığı ‘’Organik Kimya’’ ve 1963’te ikinci basımı yapılan ‘’ Genel Kimya’’dır.

840 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!