Grafen Sürfaktan Görevi Görebilir

Grafen Sürfaktan Görevi Görebilir

Grafen pulları ile ilgili yeni araştırmalar, malzemenin bir yüzey aktif madde olarak işlev görebildiğini keşfetti; ilk kez, petrol çıkarmadan kağıt işlemeye kadar birçok endüstriyel uygulama için ideal olan çok yönlü bir 2 boyutlu grafen stabilizör olabileceğini gösterdi.

Bozulmamış grafen tamamen su iticidir, ancak araştırmacılar belirli bir boyutta (1 mikron yanal boyutun altında) amfifilik davranışın mümkün olduğunu bulmuşlardır. Bu grafen pul suyu kenarlarından çeker, ancak yüzeyinde iter ve yağ ve su karışımlarını stabilize edebilen yeni nesil bir yüzey aktif madde yapar.

Kompozit Mühendisliği Profesörü ve Cranfield Üniversitesi Geliştirilmiş Kompozit ve Yapılar Merkezi Başkanı Krzysztof Koziol, “Grafenin yüzey aktif madde davranışının bu yeni bulgusu ve açık deneysel gösterimi birçok endüstriyel uygulama için heyecan verici olanaklara sahip. Biz bozulmamış grafen pulları ürettik, herhangi bir yüzey işlemi uygulanmadan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta bile su / yağ emülsiyonlarını stabilize edebilen belirli bir boyutta.  Bozulan ve genellikle aşındırıcı olan geleneksel yüzey aktif cisimlerinin aksine, grafen yeni malzeme direnci seviyesi açar, yüksek basınçlarda yüksek sıcaklıklar ve radyasyon koşulları ile bile birleştiğinde çalışabilir ve geri dönüştürebiliriz. Grafen gerçekten yüksek performanslı bir yüzey aktif madde olma potansiyeline sahiptir. ”

Bu grafen pulun nitelikleri onu su ile kombine etmek ve çevre dostu mineral, ham petrol ve diğer cevherleri kayadan çıkarmak üzere yüzey aktif madde olarak kullanmak için ideal bir malzeme haline getirir. Ayrıca, sıvı beton için alev geçirmezlik ve su yalıtımında katkı maddeleri olacak plastikleştiriciler ve delme işlemlerinin etkinliğini artırmak için delme sıvılarındaki yağlayıcılar olacak daha kaliteli sürfaktanlara da ihtiyaç vardır.

Halen kullanılmakta olan sürfaktanlar aşındırıcıdır ve yoğun ısı ve basınçlı ortamlarda bozunur. Grafen, zorlu jeolojik veya kimyasal ortamlarda çalışmak için daha istikrarlı, uygun maliyetli ve çevre dostu bir yol sunar.

Bu proje için ortak araştırmacılardan biri olan Cambridge Üniversitesi’nde Hesaplamalı Fizik Profesörü Mike Payne, “Grafen üzerinde muazzam bir bilimsel araştırma hacmi var. Bu durum bazı açılardan alkışlanmalı ama aynı zamanda literatürdeki çelişkili sonuçlara yol açabilir- mevcut örnekte olduğu gibi grafen pullarının hidrofobik mi yoksa amfifilik mi olduğu gibi. Çalışmamız, iyi karakterize edilmiş malzeme üzerindeki heyecan verici deneyleri, kuantum mekanik hesaplamalar da dahil olmak üzere bir dizi teorik simülasyonla birleştirir. Birlikte grafen pullarının özellikleri hakkında ayrıntılı bir anlayış ve bu soruya kesin bir cevap sağlarlar. ”

Kaynak: sciencedaily.com

324 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!