Güneş enerjisini bu sıvıda depolamak, tüm yöntemlerden daha verimli gözüküyor

Chalmers Teknik Üniversitesi, İsveç’te araştırmacılar bir kimyasal sıvıda verimli şekilde güneş enerjisini depolamayı başardılar. Depolanan enerji taşınabiliyor ve gerektiği zaman ısı enerjisi olarak verilebiliyor Araştırma Journal Energy & Environmental Science dergisinin kapak sayfasında yayınlandı.

Birçok insan güneşi geleceğin enerjisi olarak görüyor. Bu yoldaki zorluklardan biri güneş enerjisini depolamak ve ihtiyaç olduğu zaman kullanmaktır.

Araştırmacılar güneş enerjisinin kimyasal akışkanın bağlarındaki enerjiye dönüştürülüp depolanabilmesinin mümkün olduğunu gösterdiler. Sıvı kimyasal, depolama ve geri verme işlemini tam verimlilikle gerçekleştiriyor. Bu proses norbornadiyen ismindeki organik bileşik sayesinde gerçekleşiyor. Bu bileşik ışığa maruz kaldığında kuadrisiklana dönüşüyor.

“Bu teknikler güneş enerjisini kimyasal bağlarda depolayıp istediğimiz zaman ısı olarak geri alabiliyoruz.” diyor araştırma ekibinin başındaki Profesör Kasper Moth-Poulsen. “Kimyasal enerji depolamasını suyla ısıtılan güneş panelleriyle birleştirerek, alınan güneş ışığının %80’den fazlasını kullanabiliyoruz.” diye ekliyor.

Araştırma projesi 6 yıl önce Chalmers’te başlatıldı ve araştırma ekibi 2013’te ilk kavramsal gösterimi oluşturdular. O zamanlar güneş enerjisi dönüşümü %0.01 verimlilikteydi ve pahalı element rutenyumuna büyük ihtiyaç vardı. Dört yıl sonra şimdi, sistem aldığı güneş enerjisinin %1.1’ini (%100 artışla)kimyasal potansiyel enerji olarak depoluyor. Hem de rutenyumun yerine çok daha ucuz karbon bazlı kimyasallar kullanılıyor.

“Bu prosesi çok daha verimli yapacak moleküller geliştirme fırsatını gördük.” diyor Moth-Poulsen. Aynı zamanda, uzun süreli dayanıklılık için yapılan testlerde de 100’den fazla döngüden sonra bile ihmal edilebilir düzeyde deformasyon meydana geldiği açıklandı.

Çalışmanın makalesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz.

http://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2017/EE/C6EE01952H#!divAbstract

Kaynak : sciencedaily.com

63 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!