Akıllı telefonla DNA testi yapılabilecek

Tıp’taki erken teşhis için gerekli çalışmalar her geçene gün artarken bunun sonucu olarak İsveç’in başkenti Stockholm’de bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucunda akıllı telefon ile DNA testi yapabilen bir mikroskop geliştirildi. Bu teknoloji özellikle tedavide sürenin çok önemli olduğu kanser çeşitlerinin erken tanısı için kullanılabilecek.

Gen dizilimini incelemek ve çeşitli tanılat koymak için yıllardır laboratuvarlarda yapılan DNA testi için yeni bir yol bulundu.

BBC’nin haberine göre, İsveçli bilim insanları günümüzde inanılmaz bir pazar haline gelen ve belirli yaş gruplarının üstündeki herkeste artık bulunan akıllı telefonların kamera bölümüne 3D baskılı mikroskobik bir eklenti ekleyerek DNA testi için kullanılabilmesini sağladılar.

İsveç’in başkenti Stockholm’da bulunan “Science for Life Laboratory” araştırmacılarından Malte Kuhnemund’un açıklamasına göre, kameraya eklenen 3D baskılı mikroskop ekinde bulunan iki adet LED ışık ile beraber, özel bir mercekle bu bölgeye yerleştirilen slaytla numune resimleri çekilebiliyor. Bu resimlere yakınlaşıldığında da tek tek DNA hücreleri kolaylıkla tespit edilebiliyor.

İncelenen DNA hücreleri, analiz edilerek kanser, bakteri veya virüsün form halinde görülebilmesi sağlanıyor.

41 megapiksellik kamerası sebebiyle EBay’den alınan Nokia Lumia telefonla gerçekleştirilen deney için Stokholm Üniversitesi’nden biyokimya profesörü olan Mats Nilsson, bu işlemin 500 Doların altında üretilebileceğini söyledi.

Kaynak : yenisafak.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …