Güneş Kremleri Günışığında Tehlikeli Kimyasal Bileşiklere Dönüşebiliyor

Güneş Kremleri Günışığında Tehlikeli Kimyasal Bileşiklere Dönüşebiliyor

Moskova Lomonosov Devlet Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden bilim adamları, araştırmalarında klorlu su ve ultraviyole ışınım ile etkileşime girdiğinde birçok güneşten koruyucu ürünün bir bileşeni olan avobenzonun parçalanması sonucunda oluşan tehlikeli kimyasal bileşiklerin doğasını tanımladı. Kimyagerler sonuçları Chemosphere dergisinde sundular.

Kimyagerler, dibenzoilmetan adı verilen bir kimyasal türev olan avobenzonu inceledi. Avobenzone, dünyadaki en popüler UV filtresi. 1973 yılında patenti alındı ve 1988’de Amerika Birleşik Devletleri’nde FDA tarafından onaylandı. Avobenzonun ultraviyole ışığı çok çeşitli dalga boylarında emme kabiliyeti ruj, krem ve diğer kozmetiklerde yaygın olarak kullanılmasına son verdi.

Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi’nden bilim adamları, avobenzonun klorlu suda ve güneş ışığında parçalanması sonucunda oluşan ürünleri tanımladı. Bu deneyler, yüzücülerin cildine güneş kremi uygulandığı gerçek durumu yansıtırmışcasına gerçekleştirildi.  Avobenzonun parçalanmasının ıslak insan derisinde gerçekleşebileceği varsayımında bulundular.

Kimyagerler avobenzonun, aromatik asit ve aldehitler, fenoller ve asetil benzen sınıflarına ait organik bileşikler oluşturarak suda bozulduğunu keşfetti. Fenoller ve klorlu asetil benzenler en toksik ürünlerdir. Asetil benzenler, özellikle klorasetofenon, göz yaşartıcı gaz gibi ürünlerde kullanılan gözenekli karışımlar bileşimine girer.

Proje yazarlarından Kimyager Albert Lebedev, “Deneylere dayanarak, genel olarak güvenli bir bileşiğin suyun içinde dönüşüm oluşturduğu ve daha tehlikeli ürünler oluşturduğu sonucuna varabiliriz. Kesin olmamasına rağmen En köklü ürünler için toksikolojik profiller bulunduğundan, asetil benzenlerin ve fenollerin, özellikle de klorlanmış olanların, oldukça zehirli olduğu bilinmektedir. ”

Araştırmacılar kromot-kütle spektrometresi kullandılar. Bu güvenilir yöntem, en karmaşık kimyasal bileşiklerin karışımlarının kalitatif ve kantitatif analizini gerçekleştirmeye izin verir. Albert Lebedev, “Popüler kozmetik ürünlerinin dönüştüğü ürünlerin incelenmesi çok önemlidir; zira çoğunlukla ondan önceki atalarına kıyasla çok daha zehirli ve tehlikelidir.

Şu anda, bilim adamları taze ve temiz deniz suyunun klorlanması ve bromlanması şartlarında avobenzonun dönüşümü üzerinde çalışıyorlar. Deniz suyunun klorlanması veya bromlanması sırasında, avobenzonun parçalanma ürünlerinin sayısı daha da artacaktır. Ve suda bakır tuzları (açık mavi renklendirme yapmak için yüzme havuzlarına eklenir) varsa, bromoform büyük miktarlarda oluşur. Bu madde, sinir sistemi bozukluklarının yanı sıra karaciğer ve böbreklerin işlev bozukluğuna neden olabilir.

Kaynak : phys.org

570 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!