Plastik Sanayisinin Kalbi Menemen’de Atacak

Plastik Sanayisinin Kalbi Menemen'de Atacak

Plastik sanayisinin kalbi Menemen’de atacak.

MENEMEN Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) parsellerin tamamına yakınının satıldığı bildirildi.

40 parsel tahsis ve ön tahsis işlemlerinin tamamlandığı Menemen Plastik İhtisas OSB’de 5 parselde faaliyete başlandı, 16 parselde ise proje ve inşaat çalışmaları devam ediyor. En küçüğü 2 bin 500 metrekare, en büyüğü 80 bin metrekare olmak üzere toplam 41 parsel bulunan OSB, 51 hektarı sanayi alanı olmak üzere 86 hektar üzerinde faaliyet gösteriyor.

Bölgede şu anda faaliyette olan 5 fabrikada 1200 kişiye istihdam sağlandığını dile getiren Menemen Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, “Bu rakamın tüm parsellerde üretim başladığında 6 bine çıkmasını bekliyoruz. 2016 yılı ülkemiz açısından zor bir yıl olmasına rağmen Bölgemizdeki inşaatlar ve faaliyetler devam etti. 2017 yılında faaliyet-inşaat-proje olarak parsellerimizdeki yüzde 56’lık doluluk oranını yüzde 75’lere çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Menemen Plastik İhtisas OSB’nin Türkiye’nin tek plastik ihtisas OSB’si olduğu için aynı sektördeki yatırımcıları bir araya getirdiğini vurgulayan Esen, “Bu da doğal bir kümelenme oluyor. Aynı sektörden oldukları için ihtiyaçları genellikle ortak oluyor ve bu da farklılık olmadığından sorunların çözümlerini kolaylaştırıyor. Bölgemiz, başta Petkim olmak üzere hava, deniz taşımacılığına ve raylı sistemlere, sağlık ve eğitim tesisleri ile işgücü yerleşim birimlerine ve şehir merkezine çok yakın konumu ile sanayicilere rahat bir çalışma ortamı sağlıyor” diye konuştu.

Bölge olarak katılımcılara elektrik, su, doğalgaz, haberleşme ve özellikle tüm su şebekelerinden bağımsız yangın suyu şebekesiyle altyapı hizmeti verdiklerine dikkat çeken Esen, “Bunun yanı sıra 24 saat devriyeli güvenlik sistemimiz mevcut. Yeşili seven bir OSB olduğumuz için şu ana kadar 1500’e yakın ağaç diktik. Bu rakamı 3 bine çıkaracağız. Yakın bir zaman içerisinde tüm bölge içerisinde CCTV (Mobese Güvenlik) sistemini de kuracağız. Aynı zamanda arıtma tesisi ve enerji kapasitesini arttırmak, temiz ve kesintisiz enerjimizi daha iyi hale getirmek için mevcut hattımıza ilave olarak aynı güzergahta 2. hat tesisi ve bölgemiz sınırları içerisinde 154 kv şalt tesisi kurulması çalışmalarımız devam ediyor. Kalıcı idari binamızın yapılması için de proje çalışmaları başladı” diye konuştu.

Genişleme alanı için Menemen Belediyesi’ne talepte bulunduklarını ifade eden Esen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onlar da genişleme alanını 5 binlik planlara işlediklerini ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne onay için göndereceklerini bildirdiler. En büyük sorunumuz ise Bölgemizin ulaşım yollarının henüz yapılmamış olması. Ulaşım yollarmızın bir an önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasını bekliyoruz. Bölge iç yollarımızın asfaltlamasını kendi imkanlarımız ile hallettik. Ancak ulaşım yolumuz çok dar ve bozuk olduğundan artan ve daha da artacak taşıt trafiğini kesinlikle kaldıramayacak durumda. Ancak şu an itibari ile ulaşım yollarımızda halen bir çalışma yapılmadı. İzmir Büyükşehir Belediyesinden diğer bir talebimiz ise parsellerimizin tamamına yakınını sattığımızdan dolayı genişleme talebimizin gündeme alınarak kısa sürede çözümlenmesi.”

Kaynak : hurriyet.com.tr

515 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!