Günlük Yaşamda ‘Saklı’ Kimya

Günlük Yaşamda 'Saklı' Kimya

Fotoğraf : Grafen moleküllerinin temsilidir.

Günlük “eşyaların” kimyasal yapısını ve işlevlerini  anlamak dünyamızın gizemlerini açığa çıkarmaktadır.

Kimyada  İnceleme!

SUNDAY gazetesi, farkındalık yaratma ve kimyanın günlük hayatımızdaki değerini artırma çabasıyla   Ulusal Kimya Haftası nın başladığına bir ekle dikkat çekti.. Deniz suyu spreyinden plastiğe, günlük “eşyaların” kimyasal yapısını ve çalışmalarını anlamak dünyamızın ve ötesindeki gizemleri çözer.

Bir atom kalınlığında karbon tabakası olan grafen bilinen en ince ve en güçlü malzemelerden biridir. Grafen üzerinde NSF tarafından finanse edilmiş araştırma, bir gün belki de benzersiz katlanma ve bükülme özelliğine sahip, daha düşük maliyetli, ultra düşük güç gerektiren , gelecek nesil elektronik üretebilir.Ulusal Bilim Vakfı (NSF), 60 yıldan uzun bir zamandır, biyoloji biliminde kullanılmak üzere çevre dostu biyoplastikler üretmekten, ışıklı proteinlerin izole edilmesine ve geliştirilmesine kadar kimyasal bilimlerde yenilikçi araştırmaların desteklenmesinde küresel bir lider olarak hizmet vermiştir. NSF nin  Amerika’nın kimya araştırmacısının , eğitim ve okuryazarlık konusundaki rekabet üstünlüğünü geliştirmek için nasıl çalıştığına  bakılabilir.

Kaynak : discovermagazine.com

Okumanızı Öneriyoruz

Ayçiçek Yağı Kutuplarda Korozyonu Önlemeye Yardımcı Oluyor

Rusya’da Kazan Federal Üniversitesi (KFU) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, ayçiçek yağı kutuplardaki …