Hakan Plastik, Sessiz Boru Üretimi için Yeni Hat Kuruyor

Hakan Plastik Sessiz Boru Üretimi için Yeni Hat Kuruyor

“Sessiz boru” ile önemli bir büyüme ivmesi yakalayan GF Hakan Plastik, üretimini artırmak için yeni hat yatırımı yapma kararı aldı.

Hakan Plastik, “sessiz boru” için yeni bir hat yatırımı yapacak. Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Mustafa Batuhan Besler, “Bizim için en önemli ürünlerden biri. Almanya’ya ihracat yapıyoruz. İngiltere’ye başlıyoruz. Bu ürün için yeni bir hat alıyoruz, siparişini verdik” dedi. Ortadoğu pazarı yönetiminin de Türkiye’den yapıldığını belirten Besler, “Aslında Türkiye içinde fabrika sayımızı artırmak da istiyoruz. Ancak bu çok yakın bir gündem değil. Kur oynaklığı ve genel siyasi durumun yeni yatırımlar açısından dikkat edilmesi gereken parametreler. Özellikle yabancı firmalar önlerini görmek istiyor” dedi.

Çift haneli büyüyor Hakan Plastik’in 2013’te yüzde 70’i, daha sonra da kalan yüzde 30’u İsviçreli Georg Fischer AG’ye (GF) satıldı. Şirketin patronu Zafer Karadeniz ilk çoğunluk hisse satıldığında bir süre yönetimde kaldı. Şimdi yönetimi tamamen GF’de. “Sessiz boruyu”, 95 derece ısıya dayanıklı boruyu, çok güçlü altyapı borularını üreten şirketin başında Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı olarak Mustafa Batuhan Besler var. Şirket satıldığı dönemde Urfa’da ikinci bir fabrika yatırımına başlamıştı. 30 milyon euro yatırımla kurulan bu fabrika şimdi faaliyette.

2015 yılı İSO 500 listesinde 303 milyon lira ciro ile 386’ıncı sırada yer alan şirketin satıldığı dönem cirosu 200 milyon lira civarındaydı. Satış sonrası ciro olarak 3’te 1 büyümüş görünüyor. Bu hızlı büyüme GF Hakan Plastik’i, global GF içinde 5’inci sıraya taşımış.

Batuhan Besler, bu konuda şunları söyledi:

“Çift haneli büyüyoruz. Ana firma Türkiye yatırımından mutlu.” 2016 büyümesi de öyle gerçekleşmiş. 2017 beklentisi de çift haneli büyüme. Şirketin 200 bin tonluk üretim kapasitesinin 130 – 140 bin tonluk kısmı Çerkezköy fabrikasında, kalanı Urfa fabrikasında üretiliyor. Ana işi üst yapı boruları ama alt yapı boruları ve sulama hortumları üretiminde de iyi. Batuhan Besler, “Birçok üründe ilk 2 içindeyiz. Sessiz boru ve proje pazarında birinci sıradayız. Nalburiye de ilk 3’teyiz” dedi.

Dış müteahhitlik lokomotif

Hakan Plastik’te ihracat önemli. Ancak Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışındaki işleri azalınca şirketin ihracatında da bir miktar azalma olmuş. Besler, “Bizim müteahhitler başka ülkelerdeki işlerinde Türk şirketlerinin borularını kullandılar. Bu ihracat için önemli bir destekti. Ancak müteahhitlik işleri düştü. O biraz etkiledi” diye konuştu. İhracat bakımından ikinci önemli zorluk doğu komşulardaki iç savaş… Urfa fabrikasının yatırımı bu bölgeye ihracat için kurulmuş. Başka birçok gıda, çimento şirketi de Irak, Suriye ve kısmen İran pazarına ihracat için doğu ve güneydoğuda yatırımlar yaptı. Ancak siyasi gelişmeler, iç savaş bu planı aksattı. Besler, “Müteahhitlerin işi azaldı. Kriz var her yerde, rekabetçi yapı da aşındı biraz. Ancak biz GF’nin satış kanallarını da kullanabiliyoruz. Avrupa’ya ihracat yapıyoruz. Doğumuzdaki işler de hep böyle gitmez. Bu Pazar toparlanacaktır” dedi.

Plastik sektörü hammaddede dışa bağımlı bir sektör. Dolayısıyla kur artışına da çok duyarlı. Kur oynaklığı ve genel siyasi durumun yeni yatırımlar açısından da caydırıcı olduğunu anlatan Batuhan Besler, özellikle yabancı firmaların önlerini görmek istediğini söyledi. Besler’in verdiği bilgiye göre Çerkezköy fabrikasında Ar – Ge yapılıyor ama asıl global Ar – Ge, GF’de yapılıyor.

GF, 200 yıllık şirket 32 ülkede 45 tesisi var

Hakan Plastik’i 1965 yılında Trabzonlu girişimci Ali Karadeniz kurmuştu. 2001 yılında fabrikası büyük bir yangın geçirdi. Ali Karadeniz, 2002’de Çerkezköy OSB’de yeni bir fabrika kurdu. Daha sonra firmanın yönetimine oğlu Zafer Karadeniz geldi. Karadeniz, şirketin çoğunluk hissesini Georg Fischer’e sattı. Satış sonrası da hızlı büyüyen şirket Türkiye, Orta Doğu ve Doğu Avrupa bölgelerinde inşaat ve altyapı sistemlerine plastik boru sistemleri sağlayan önemli bir üretici haline geldi. Çerkezköy ve Şanlıurfa’da kurulu 2 üretim tesisinde 200 bin ton üretim kapasitesine sahip. 7 satış bölgesi ve 700 civarında çalışanı var. Şirketi satın alan Georg Fischer, 200 yıllık bir kuruluş. 3 ana iş kolunda faaliyet gösteriyor: Boru sistemleri, otomotiv ve makine çözümleri. 32 ülkede 45 üretim tesisi var. Plastik ve metal boru sistemlerinde dünyadaki lider kuruluşlardan biri. 3 ana grupta üst yapı, alt yapı ve endüstriyel alana yönelik olarak 60 binden fazla ürünü var.

Kaynak : dunya.com

725 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!