Harvard’ın Araştırmasına Göre Boşuna Aspirin Tüketiyoruz

Aspirin, her ne kadar çok faydalı bir ilaç olsa da başlı başına bir mucize değil. Harvard’ın araştırmasına göre ilacın, kulaktan dolma bilgilerle düzenli Aspirin kullanan kişilere pek de bir faydası yok.

Aspirin, hayatının herhangi bir döneminde ilaçla karşılaşmış olan herkesin bildiği bir ilaçtır. İlaçla ilgili pek çok şehir efsanesi de vardır. Harvard araştırmacıları, bu şehir efsanelerinin peşine düştü.

Doktorlar, daha önce kalp rahatsızlığı geçirmiş olan ya da kalp rahatsızlığı geçirme riski kritik şekilde yükselmiş olan hastalara her gün bir adet Aspirin almalarını tavsiye eder. Gelin görün ki tamamen sağlıklı kişiler de gerekmediği halde her gün Aspirin alıyorlar. Bu kişiler kendilerini ilerideki kalp rahatsızlıklarından korumayı istiyor ancak yapılan araştırmalar, bu inanışın bir temeli olmadığını göstermişti.

Yapılan araştırmaya göre, tahminen 10 milyon 70 yaş üstü, kalp rahatsızlığı geçmişi olmayan kişi, hiçbir tıbbi faydasını görmedikleri halde Aspirin almaya devam ediyor. Uzmanlar, kalp rahatsızlığı geçirmemiş 70 yaş üstü bireylerin Aspirin almayı bırakmasını söylüyor. Ayrıca Aspirin’in yalnızca risk altındaki 40-70 yaş arası hastalara tavsiye edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Daha önce kalp rahatsızlığı geçirmiş olanlara ise doktor tavsiyesi ile Aspirin verilmeye devam edilebiliyor. Doktorlar şimdi insanları gereksiz yere Aspirin almaktan vazgeçirmeye çalışıyor.

Kaynak : webtekno.com

Okumanızı Öneriyoruz

Aşırı Basınç Altında Kurşun Çelikten Daha Güçlü Hale Gelir

Fotoğraf: Kurşun normalde yumuşak bir metaldir, ancak onu aşırı basınçta sıkıştırırsak sert ve güçlü hale …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: