Harvey-Ravaged Tesislerinde Kimyasallar Neden Patladı?

Harvey-Ravaged Tesislerinde Kimyasallar Neden Patladı?

Harvey kasırgası sonrasında Houston, ABD yakınlarındaki Crosby’deki bir fabrikada depolanan kimyasallar tutuşmaya başladı.

Uzmanlar, gelecekteki yangınların ve patlamaların çok muhtemel olduğunu konusunda uyarıda bulunuyorlar. Bu nasıl oldu ve durumu zaptetmek için neler yapılabilir?

Arkema Kimyasal Bitki Üretimi Nedir?

Fabrika organik peroksitler üretiyor. Bunlar, ilaçtan inşaat malzemelerine kadar çeşitli kimyasalların üretimi için ve polimerlerin, reçinelerin üretimi gibi endüstriyel prosesler için katalizör olarak kullanılmaktadır. Fabrikada depolanan hammaddeler arasında hidrojen peroksit ve çeşitli organik maddeler bulunmaktadır.

Tesiste Neler Oldu?

Fabrikada muhafaza edilen peroksitler güvenli olmayan değişkenliğe sahiptir. İngiltere Üniversite Koleji’nden kimyager Andrea Sella, “bir peroksit bileşiğinin özünde, aynı molekülde hem yakıt hem de oksitleyici içerdiğini ve bu nedenle ateşlemeden yalnızca bir adım uzakta” olduğunu açıklıyor.

“Küçük laboratuar ortamlarında ve endüstriyel ortamlarda, bakım ve saklama için özel talimatlar vardır. Onları serin ve tipik olarak yanıcı olan diğer malzemelerden ayrı tutmak çok önemlidir. Sanayi alanları söz konusu olduğunda, bu materyallerin miktarı gerçekten çok önemli olabilir, bu da riskleri arttırır”diyor Sella.

Sıcaklık artışı, peroksitlerin ayrışmasına, enerjinin dışarı salınmasına ve kendilerini hızlandıran bir işlem ile daha hızlı ve daha hızlı bir şekilde parçalanmalarına neden olur. Bu sıcaklık malzemenin tutuşması için yeterince yüksek oluncaya kadar devam eder.

Bu nedenle, Arkema bitkisindeki bileşiklerin birçoğu, onları dengelemek için düşük sıcaklıkta depolandı. Bununla birlikte, sel fabrikada hem ana güç kaynağını hem de yedek jenaratörü devreden çıkardı, yani elektronik olarak kontrol edilen soğutma sistemleri korunamadı. Sonuç olarak, tesis içinde yangınlar meydana geldi ve soğutulmuş kaplarından birindeki basınç valfleri patladı. Arkema, bu şekilde parçalanması beklenen kimyasallar içeren sekiz kapta daha fazla yangın ve patlama ihtimalinin arttığını söylüyor.

Arkema Tesisinin Ulusal Tehlikesi Var mı?

Risk değerlendirme danışmanlığı sorumlusu Haztech Consultants’ın direktörü Tony Ennis, dumanların “az miktarda toksik materyal” içerdiğini söyledi. Patlamaya başladığında olay yerine gelen birkaç polis memuru, dumanı teneffüs ettikten sonra sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye götürüldü ve maruz kalabileceğini düşünenlerin tıbbi tavsiye almaları önerildi. Ennis, sel nedeniyle tesise erişememekle birlikte, yapılacak en güvenli şey, yangınların güvenli bir mesafede seyrederken yanmasına izin vermek olduğunu belirtti.

Arkema’nın üst düzey yöneticileri, daha çok yangın yaşanacağını ve insanların bölgeyi terk etmeye devam etmesi gerektiğini belirtti. Patlamaların ve yangınların muhtemelen fabrika içinde bulunacağını umuyorlardı.

Uzun vadeli etkilerin neler olabileceğini söylemek için henüz erken. Çevre Koruma Ajansı, uçak anketleri ve yerinde personel kullanarak derhal değerlendirme yapmaya çalışıyor. Şimdiye dek “toksik materyaller için endişe verici konsantrasyonlar” bulamadığını söylüyor.

Bu Tür Vaka için Ne Yapabilirmiş?

Arkema, resmi açıklamasında, ‘durumu yönetmek için federal, eyalet ve yerel makamlarla yakın çalışmaya devam edeceğini’ söyledi.

Kamu görevlileri ile en iyi eylem planının ateşin kendisini yakmasını beklemek olduğuna karar verdiklerini söylediler. Bununla birlikte, tesisteki malzemelerin ne kadar süreyle ayrışacağı bilinmiyor. Arkema, ‘Ürün çok sayıda yerde depolanıyor ve ek patlama tehdidi olabilir’ diyor.

Boşaltılan bölgede yaşayanların, evlerine dönmenin hâlâ güvenli olmadığı söylendi.

Kaynak : scientificamerican.com

Okumanızı Öneriyoruz

Yeni Keşif ile Daha Güçlü Çevre Dostu Beton Geliştirilebilir

Japonya’da hizmet dışı bırakılmış bir nükleer santralin kalın beton duvarlarında Roma beton deniz bariyerlerinin 2.000 …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: