Grafen ve Fosfor ile Yangın Söndürücü Köpük Yapımı

Grafen ve Fosfor ile Yangın Söndürücü Köpük Yapımı

Alev geciktirici hibrit malzeme bir çiçeğin yapraklarının üzerine oturacak kadar hafiftir.

Çin ve Güney Koreli araştırmacılar, alev geciktirici malzemelere benzeyen ve iki kat daha güçlü ve hafif bir plastik yaptılar. Malzemenin alev tutma kabiliyetinin anahtarı, az miktarda grafenin alevi durdurmak yerine oluşturma rolü ile çok iyi bilinen bir element olan fosforun birleşmesidir.

Bromlu bileşiklerin  özellikle çocuklar için zehirli oldukları düşünülmelerine rağmen, en yaygın kullanılan alev geciktirici bileşiklerdir. Pek çok ülkede yasaklanmalarına başlandığından, bilim adamları alternatifler aramaktadır. Alev geciktirici olmalarının yanısıra malzemelerin ucuz ve büyük ölçekte üretiminin kolay olması gerektiği gibi hafif ve güçlü olmaları da gerekiyor.

Çin Bilim Akademisi’nden Jianxing Geng ve meslektaşları;  yanmayan, 6 kg ağırlığındaki bir beher sıvıyı taşıyacak kadar güçlü fakat dengede kalabilecek, bir gül kadar hafif bir poliimid geliştirdiler.

Alev geciktirici özelliği, bilyalı değirmende üretilen grafit ve kırmızı fosfor kombinasyonundan oluşan kırmızı fosfor – grafen hibritinin %2’sinden gelir.

Küçük fosfor partikülleri ısıtıldığında hızla oksitlenir ve kömür oluşumunu arttırır. Yüksek sıcaklıklarda bile stabil olan grafin tabakaları ile birleşen malzeme, yüzey üzerinde oksijen geçirmez bir tabaka oluşturur. Bu, alttaki malzemenin yanmasını durdurur.

Poliimid köpükleri endüstriyel ölçekte yapıldığından, Geng’in ekibi fosfor grafen köpüklerinin daha büyük ölçekte sentezlenebilmesinin gerektiğini düşünüyor.

Kaynak : chemistryworld.com

300 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!