Henri Boris Kagan

Henri Boris Kagan

Henri Boris Kagan; (Boulogne-Billancourt, 15 Aralık 1930) Fransız bir kimyager. Paris XI – Paris-South University’de kimya profesörü, asimetrik katalizör ve organik lantanit kullanımında öncü.

Hayatı – Eğitimi

Henri Kagan, mühendis Alexandre Kagan ve eşi Adeline Kagan’ın oğlu olarak dünyaya geldi.Henri Kagan 1954’te Sorbonne ve Paris Kimya Lisesi’nden mezun oldu. 1960’da doktorasını Collège de France’da Prof. Jean Jacques’ın gözetiminde aldı. 1967’de Orsay’da ki Paris XI – Paris-South Üniversitesi’nde profesör oldu ve burada Profesör emeklisi oldu. 1968’de Orsay’da Asimetrik Sentez Laboratuvarını kurdu. 1999’dan beri Paris XI – Paris-South Üniversitesi’nde profesör olarak meslek hayatına devam etti. 1960’da Claude Vignon ile evlendi ve Sylvie, Véronique, Anne adlarında üç oğlu oldu.

Kagan, asimetrik katalizör ve organik sentezde lantanit kullanımı alanında öncü olarak tanınmaktadır. Yetmişlerin başında, ilk kiral difosfinin sentezi ile asimetrik sentezi belgeledi. DIOP içeren bir rodyum katalizörü de hidrojenasyon reaksiyonlarında çok yüksek bir enantiomerik fazlalık üretti. Daha sonra yoğun koşullarda birçok asimetrik sentezde kullanılan bir reaktif olacak olan iyodür iyodür (II), SmI2 sentezinde başarılı oldu. Araştırmalarında bir dönüm noktası, C2-simetrik ligandların, örneğin asimetrik kataliz için tartarik asitten kolayca erişilebilen DIOP’un geliştirilmesiydi. Bu keşif, çeşitli pratik uygulamalarda kullanılan katalizörleri destekleyen birçok ilgili ligandın keşfedilmesine yol açtı. Klasik fikirleri kullanarak Henri Kagan’ın öncülüğündeki tüm girişimler, bir gelişme iddia edebilmek için çok zayıf bir etkiyle karşılaştı. Asimetrik kataliz keşfi, bir dizi yeni uyuşturucunun kolay sentezlenmesine izin verdiğinden hem temel hem de uygulanan düzeyde önemli bir kapsam taşıdı. Stereoselektif kataliz, farmasötik endüstrisi için büyük önem taşımaktaydı. Böylece 10 Ekim 2001 yılında Kimya için Nobel Ödülü, ‘Kiral Kataliz Araştırmaları’ için iki Amerikalı kimyager Barry Sharpless ve William S. Knowles ile birlikte Japon kimyager Ryoji Noyori’e verilmiştir. Kagan’ın ödüllerden dışlanması, önemli tartışmalara neden oldu ve Fransız Bilim Bakanı Roger-Gerard Schwartzenberg, Nobel Vakfı’na bir protesto mektubu yazdı ve mektup hoşnutsuzluğa sebep oldu. 

Başarıları

Kagan, Fransız Bilimler Akademisinin bir üyesidir ve bu alanda birçok alanda ödüller kazanmıştır: Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi Gümüş Madalyası (CNRS), Prelog Madalyası, August-Wihelm-von Hoffman Madalyası, Nagoya Organik Kimya Madalyası, Tetrahedron Prize for Creativity in Organic Chemistry, 2001 yılında Wolf Prize in Chemistry, Grand Prix de la Maond de la Chimie, Chevalier de la Legion d’honneur, JSPS Bilim İnsanları Ödülü, Ryoji Noyori Ödülü ve 2005 Benjamin Franklin Madalyası. 

Yayınları

1955’ten beri Kagan, bilimsel dergilerde çok sayıda makale yayınladı.

Dang-Tuan-Phat ile: Geçiş metal kompleksleri ile asimetrik katalitik indirgeme. I. (-) – 2,3-0-izopropiliden-2,3-dihidroksi-1,4-bis (difenilfosfino) butanlar (yeni bir şiral difosfinler) ile rodyum (I) katalitik sistemi. In: Amerikan Kimya Derneği Dergisi. Cilt 94 (18), 1972, s. 6429-6433.

P. Girard ve J. L. Namy: Organik sentezde iki değerli lantanid türevleri. 1. Samaryum iyodür ve ititerbiyum iyodürün hafif hazırlanması ve indirgeyici veya ıslatıcı ajanlar olarak kullanılması. In: Amerikan Kimya Derneği Dergisi. Cilt 102 (8), 1980, s. 2693-2698.

J.L. Namy ile: Organik sentezdeki lantanidler. In: Tetrahedron. Cilt 42 (24), 1986, sayfa 6573-6614.

Olivier Riant ile: Katalitik asimetrik Diels Alder reaksiyonları. In: Kimyasal İncelemeler. Cilt 92 (5), 1992, s. 1007-1019.

Organik stereokimya. Thieme, Stuttgart 1977, ISBN 3-13-532801-5 (Fransızca: Stéréochimie organique, 1975)

Stereokimya serisinin editörü. Temelleri ve yöntemleri. Thieme, Stuttgart 1977, 4 cilt

Üye Olduğu Topluluklar

Société française de Chimie

Amerikan Kimya Topluluğu

1991 Académie des Sciences üyesi

1994 Polska Akademia Nauk’un yabancı üyesi

Hindistan Kimya Araştırma Kurumu 2000 fahri üyesi

2003 Kraliyet Kimyacılar Birliği fahri üyesi

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: