Herpes Virüsü Genellikle Çocuk Kanseri ile Bağlantılı

Konjenital sitomegalovirüsü (CMV) olan yenidoğanlar- herpes familyasında bir virüs- akut lenfositik lösemi (ALL) gelişme riski artabilir, kaydedilen yeni araştırmalar Amerikan Hematoloji Topluluğu (ASH) dergisinde yayınlandı. Çalışma İspanyol kökenli çocuklarda riskin daha da arttığını gösteriyor.

Çocukluk çağında ALL’de enfeksiyonun rol oynadığı düşünülse de çocuk lösemisinin en yaygın nedeni ALL’yi tekrarlatan belirli önemli virüsleri araştırmacılar inceledi.

Araştırmacılar ilk olarak ALL tanısı konan 127 çocuğun ve akut miyeloid lösemi (AML) tanısı konan 38 çocuğun kemik iliğinde mevcut bilinen tüm enfeksiyonları tespit ettiler. Bilinen tüm virüs örnekleri için teknolojik testlerle tarama yapıldı. ALL’li çocukların kemik iliği örneklerinde CMV DNA’sı tespit ettiler, nadir de olsa AML olanlarda da.

Daha sonra bilim adamları ALL’li 268 çocukta CMV için yenidoğan kan örneklerini ultra-hassas dijital  damla filtresi kullandı, sonuçları 2-6 yaş arası sağlıklı çocuklarla ALL ilerleyen çocuklarla karşılaştırdılar.

“Tanı rahminde CMV’yi izleme amacımız, bu enfeksiyonun hastalığın başlamasından daha önce gerçekleştiğini tespit etmekti” dedi çalışmalara öncülük eden yazar Staphen Francis, Nevada ve Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de yardımcı doçent epidemiyolojisi, Kaliforniya çocuk çağı araştırması- kemik iliği örneklerinin elde edildiği- merkezi.

Bu çalışma ALL ilerleyen çocukların CMV pozitifliği doğumdan 3.71 kat fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca İspanyol kökenlilerde CMV ile ALL’de 5.9 kat daha fazla, İspanyol kökenliler ALL gelişme riski  altında olduklarından bu konu önemli.

Dr. Francis ” Eğer gerçekten rahim ağzı CMV çocuk lösemisinin ilerlemesinde etkiliyse virüsün kontrol altına alınmasında hedef olacaktır, bu gerçekten de aklımıza yer etmeli.”

Amerikalıların %80’inde CMV enfekte edilmiş. Bu virüs normalde uyku halinde, çok az belirtileri olur. Ancak gebelik sırasında virüs patlayabilir ve fetusa bulaşabilir, doğum kusurları ve yenidoğanlarda işitme kaybı gibi ciddi sonuçlara neden olur.

Araştırmacılar çalışmaların erken aşamasındayken, bu sonuçların bulguları doğrulayacak daha çok çalışmaya ilham vereceğini, CMV aşısının geliştirileceğini umuyor.

Dr. Francis ” İlk aşamada, en yaygın çocuk kanseri olarak nedensel bir bağlantı bulursak, CMV’nin anneden çocuğa iletilmesini durdurmak için bir ışık olacağına inanıyorum.”

Kaynak : sciencedaily.com

Haberi Çeviren : Tuğba Nur Akbaba

Üniversite : Gazi Üniversitesi (Gazi Üniversitesi – Analitik  Kimya -Yüksek Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Bölümü

Mail : tugba.nur.25@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

518 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!