Hidrojen ile Çalışan Araç için Çalışıyorlar

Hidrojen ile Çalışan Araç için Çalışıyorlar

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğrencileri elektrikli otomobil üreterek katıldıkları TÜBİTAK yarışmalarının ardından hedef büyüttü. Öğrencilerin yeni hedefi, hidrojen enerjisi ile çalışan araç üretmek.

İSTE Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğu’nun hidrojen enerjisi ile çalışan araç yapımı projesinin açılış ve tanıtım toplantısı Merkez Kampüs Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda yapıldı. İsminin isteC-H2 olması planlanan aracın tasarımı ve geliştirilmesini içeren projenin yürütücülüğünü İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hakan Demir yapıyor. Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kaan Baltacıoğlu ile Makina Mühendisliği Bölümü’nden Araştırma Görevlisi Raif Kenanoğlu ise projede danışman olarak yer alıyor.

İSTE Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğu’nun üyeleri tarafından uzun zamandır kavramsal olarak üzerinde çalışılarak ön tasarım ve prototip aşamasına getirilen isteC-H2 isimli hidrojen enerjisi ile çalışacak araç, tam bir çevre dostu otomobil olmaya aday. Tasarlanacak ve üretilecek araç, yakıt olarak; yakıldığında karbondioksit veya karbonmonoksit gibi zehirli gazları ortaya çıkarmadan, sadece su buharı çıkaran ve bu nedenle çevre kirliliği yapmayan, temiz ve güvenilir bir yakıt olarak gelecekte yaygın olarak kullanılması öngörülen hidrojeni kullanacak.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “İSTE, nam-ı diğer Teknoversite olarak, Endüstri 4.0’ı kavrayan bir Üniversite 4.0 anlayışını benimsiyoruz ve bu vizyonun içerisinde öğrenci topluluklarının çalışmalarını ve onların teknoloji geliştirme projelerini önemsiyoruz. Bilimsel ve teknolojik araştırma projeleri geliştirerek, TÜBİTAK, TEKNOFEST ve benzeri gibi yarışmalara katılmayı hedefleyen öğrenci topluluklarımızı da daha çok desteklemeye çalışıyoruz. Bu yıl öğrenci topluluklarımız drone, sualtı drone, roket, elektrikli ve hidrojenli araç kategorilerine önem veriyorlar” dedi.

Kaynak : hurriyet.com.tr

301 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!