Hidrojen Kullanarak Saatlerce Uçabilen Drone Üretildi

hidrojen kullanarak saatlerce ucabilen drone uretildi

Sürekli olarak hidrojen üreten özel topaklar, saatlerce çalışan drone üretiminde kullanıldı. Bu yeni yakıt türü sayesinde dakikalarca şarj edilen drone’lar piyasadan silinecekler.

Birçok teknoloji firmasının giriş yaptığı drone sektörü, çeşitli drone modelerini barındırıyor. Farklı boyutlara, kullanım şekillerine ve yapılara sahip olan bu drone’ların hepsinin ortak bir sorunu var: yakıt kapasitesi. Boyutları nedeniyle büyük bataryalara sahip olamayan veya fazla miktarda yakıt taşıyamayan bu cihazların uçuş süresi, maalesef sadece dakikalarla ölçülebiliyor. Bu durumu değiştirmek için çalışmalara başlayan Scottish Association for Marine Science (SAMS) isimli ekip, hidrojen ile çalışan drone üretmeyi başardı.

Aslında hidrojen ile drone çalıştırmayı deneyen ilk ekibin Scottish Association for Marine Science olduğunu söyleyemeyiz. Bu cihazlar ilk geliştirildikleri tarihlerde hidrojen kullanarak çalışıyorlardı, fakat çok küçük boyutları olan drone’lar için yeterli hidrojen gazını depolamak büyük bir sorundu. Sorunun kaynağının depo alanı olduğunu anlayan ve sorunu çözmek için çeşitli yötemlere başvuran ekip, ısıtıldığı zaman hidrojen gazı salınımı yapan topaklar üretmeyi başardı.

Çok az bir ısı sayesinde içerisinde bulunan sıkıştırılmış hidrojen gazını dışarıya salan topaklar, drone’lara uzun süreli yakıt sağlayabiliyorlar. Bu teknolojiyi kullanarak hidrojenle çalışan drone üreten Scottish Association for Marine Science ekibi, yeni ürettikleri drone’un tam 2 saat havada kalabildiğini belirtti. Sadece birkaç dakika boyunca havada kalabilen, ardından saatlerce şarjda durması gereken drone’ların bu teknoloji sayesinde hiçbir sorun olmadan 2 saat havada kalabilmesi büyük bir ilerleme. Ekipte bulunan yetkililerin söylediğine göre 2 saat havada kalabilen drone, yakıtının değiştirilmesiyle birlikte yeniden uçabiliyor.

Bu yakıt teknolojisinin ilerleyen yıllarda tüm drone’larda kullanıldığını görmek isteriz. Hidrojen topaklarını üreten ekip, bu yakıtın üretim maliyeti hakkında bilgi vermedi ancak hidrojen topaklarının hidrojenden çok daha pahalı olabileceğini düşünmüyorum.

Kaynak : webtekno.com

4.035 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!