Hidrojen Üreten Canlı Damlacıklar Geleceğin Alternatif Enerji Kaynağı

Hidrojen Üreten Canlı Damlacıklar Geleceğin Alternatif Enerji Kaynağı

Bilim insanları, havada gün ışığına maruz kaldıklarında oksijen yerine hidrojen üreten küçük damlacık tabanlı mikrobiyal fabrikalar kurdular. Çin’deki Bristol Üniversitesi ve Harbin Teknoloji Enstitüsü’nde bulunan uluslararası araştırma ekibinin bulguları Nature Communications’da yayınlandı. Normalde alg hücreleri karbondioksiti sabitler ve fotosentez yoluyla oksijen üretir. Çalışmada, fotosentez yoluyla oksijen üretmek yerine hidrojen üretmek için canlı alg hücreleriyle dolu şekerli damlacıklar kullanıldı.

Hidrojen, potansiyel olarak iklime nötr bir yakıttır ve gelecekteki bir enerji kaynağı olarak birçok olası kullanım sunar. Lakin büyük bir dezavantaj, hidrojen yapmanın çok fazla enerji kullanmayı gerektirmesidir, bu nedenle yeşil alternatifler aranmaktadır ve bu keşif, ileriye doğru önemli bir adım sağlayabilir.

Bristol Kimya Okulu’dan Profesör Stephen Mann ve Dr Mei Li ile birlikte Profesör Xin Huang ve Çin’deki Harbin Teknoloji Enstitüsü’deki meslektaşlarından oluşan ekip, her damlacıkta on bin kadar alg hücresini hapsettiler ve bunlar daha sonra ozmotik sıkıştırma ile sıkıştırdılar. Hücreleri damlacıkların derinliklerine gömerek  hidrojen üretmek için normal fotosentetik yolu ele geçiren hidrojenaz adı verilen özel enzimleri çalıştırıp oksijen seviyelerini bir seviyeye düşürdüler. Bu şekilde, yaklaşık olarak çeyrek milyon mikrobiyal fabrika, tipik olarak sadece milimetrenin onda biri büyüklüğünde bir mililitre suda hazırlanabilir.

Ekip, hidrojen oluşumseviyesini artırmak için canlı mikro reaktörleri, oksijen için temizleyebilen ve dolayısıyla hidrojenaz aktivitesi için ayarlanmış alg hücrelerinin sayısını çoğaltabilen ince bir bakteri kabuğu ile kapladı. Henüz bu çalışma başlangıç aşamasında olmasına rağmen, çalışma doğal aerobik koşullar altında fotobiyolojik yeşil enerji gelişimine doğru bir adım sağlıyor.
Profesör Stephen Mann  “Alg hücresi organizasyonunu ve sentetik mikro uzaylarda fotosentezi kontrol etmek için vektörler olarak basit damlacıklar kullanmak, hidrojen üretimine potansiyel olarak çevreye zarar vermeyen bir yaklaşım sunduğunu ve gelecekteki çalışmalarında gelişmeyi umduklarını değindi.

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: