Hidrojenle çalışan tren üretiliyor

hidrojenle calisan tren uretiliyor

Fransız Alstom firması, hidrojenle çalışan bir tren geliştirdi. Diğer trenlere göre daha sessiz ve konforlu bir yolculuk imkanı sunan bu trenlerin kısa süre içinde yaygınlaşması bekleniyor.

Günümüzde şehirlerarası trenlerin çoğu elektrikle çalışıyor. Bunun yanı sıra dizel motorla çalışan trenlerin sayısı da hiç azımsanacak gibi değil.

Fransız Alstom, dizel ve elektrikle çalışan trenlere alternatif yeni bir model geliştirdi. Coradia iLint ismi verilen bu tren hidrojenle çalışıyor.

300 yolcu taşıyabilen bu trenin ulaşabildiği maksimum hız saatte 140 km. Coradia iLint ayrıca 600 ila 800 kilometre yol gidebiliyor.

Söz konusu tren ilk yolculuğunu önümüzdeki yılın aralık ayında Almanya’da yapacak. iLint’in piyasaya çıkmasıyla birçok tren işletmesinin hidrojen ile çalışan tren satın alacağı tahmin ediliyor. Zira bu tren, elektrikle çalışanlara nazaran hem daha sessiz hem de daha çevreci.

Coradia iLink’in çalışma prensibi de oldukça kolay. Tanklarda bulunan hidrojen oksijen ile buluşunca elektriği oluşturuyor ve bu enerji bataryalarda depolanıyor. Böylece tamamen temiz enerji elde ediliyor.

Trenle alakalı detaylı bilgileri aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=O3bUE9uHkqM

Kaynak : yenisafak.com

796 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!