Hindistan enerji ihtiyacını Ay’dan karşılayabilir

Ay’ın yüzeyinde bulunan ve helyum açısından zengin olan ‘Ay tozu‘ Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu (ISRO) için öncelik teşkil ediyor.

Ay’ın yüzeyinde bulunan ve helyum açısından zengin olan ‘Ay tozu‘ Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu (ISRO) için öncelik teşkil ediyor. ISRO Profesörü Sivathanu Pillai, buradan elde edilecek helyum ile 2030 yılından itibaren Hindistan’ın tüm enerji ihtiyacının karşılanabileceğini belirtti.

dunyahalleri.com’un aktardığı habere göre “2030 yılında bu hedefe ulaşılmış olacak” diyen Pillai, Ay yüzeyinin helyum 3 yönünden zengin olduğunu ve bu hedefin organizasyon için öncelikli olduğunu ifade etti. Diğer ülkelerin de benzer planları olduğuna değinen Pillai “Ay’da tüm Dünya’nın ihtiyaçlarını karşılayacak kadar helyum var” dedi.

Maliyet Düşürme Çalışmaları

Pillai Ay’dan toplanacak helyumun yine Ay üzerinde enerjiye dönüştürüldükten sonra Dünya’ya iletileceğini belirtti. ISRO şu anda bu işlemi düşük maliyetle gerçekleştirmenin yeni yollarını arıyor. Neyse ki organizasyon bu alanda oldukça başarılı. Geçtiğimiz hafta sadece 18 dakika içinde yörüngeye 104 uydu fırlatan ISRO bu işlemi sadece 15 milyon dolarlık bir proje ile gerçekleştirmişti.

Ay’dan Dünya’ya ham madde ya da enerji taşıyabilmek için, çok amaçlı ve yeniden kullanılabilir uzay araçları büyük önem taşıyor.

Askeri Uydular da Gönderiliyor

Öte yandan Hindistan Ordusu Genel Yöneticisi Korgeneral P. M. Bali, Hindistan’ın ilk askeri uydusu GSAT-7’nin fırlatılmasının, ülkenin ulusal güvenlik için dış uzayı kullanma konusundaki kararlılığını ortaya koyduğunu dile getirdi. Bali, Hindistan’ın iletişim ve uzaktan algılama uyduları konusunda, Asya-Pasifik bölgesini tamamen kapsayan, en büyük ağlardan birine sahip olduğunu belirtti.

Kaynak : odatv.com

373 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!