Hücre Kökenli İlaç Dağıtım Sistemleri

Hücre Kökenli İlaç Dağıtım Sistemleri

CDNs üretimini gösteren şema. CDNs talep üzerine aynı miktarda eksosomu izole etmekten daha kısa sürede daha büyük miktarlarda üretilebilir.

Singopur Ulusal Üniversitesi farmasötik bilimcileri, ilaç salım uygulamalarından hücre kökenli nanovezikül üretmek için uygun maliyetli bir metod geliştirdiler. İlaç dağıtım sistemleri, ilaçların istenilen hedef bölgelere taşınmasında önemli bir rol oynar. Onlar aktif farmasötik bileşikleri hedef dokulara yolculukları sırasında dış ortamdan korurlar. Bu da daha etkili tedavi ve daha düşük ilaç miktarına sebebiyet verir. Son yıllarda, birkaç sentetik ilaç dağıtım sistemi gerçekleştirilmiştir. Ama onlar vücuttaki birikimleriyle sınırlandırılırlar,bu da özellikle ilaç yeterli miktarda hastalık bölgesine ulaşamazsa daha büyük potansiyel ilaç toksitesine yol açar. İlginç şekilde doğal olarak üretilen nano ölçekli hücresel yapılar olan eksosomlar hemen hemen bütün memeli hücrelerinden serbest bırakılıyor.

Eksosomlar düşük toksiteli olma, biyolojik yükleri barındırabilmesi ve hastalıklı doku içinde birikme eğilimlerinden dolayı, ilaç dağıtım sistemleri olarak kullanılmak için potansiyel adaylar olarak ortaya çıkmıştır. Buna rağmen onların klinik uygulamalara dönüşümü, doğal olarak salgılanan eksosomların izole edilmesi için gerekli olan çok basamaklı yaklaşım ve onun düşük verimi ile sınırlandırılır. Singapur ulusal üniversitesi, Eczacılık Bölümünden Profesör Giorgia Pastorin ve onun doktora öğrencisi Wei Jiang Goh doğal oluşumlu eksosomları taklit edebilen CDNs üretilmek için düşük maliyetli basit bir metod geliştirdiler. CDNs labaratuvar ekipmanı kullanılarak bir seri filtreden geçirilerek nanovezikül olarak üretilir. Bu CDNs yapılarının, anahtar proteinler ve lipid yapısı açısından eksosomlara benzerliği gösterilmiştir. Bu yeni metod kullanılarak, CDNs aynı miktarda hücereden eksosomların izole edilmesine kıyasla ‘talep üzerine’ daha büyük miktarlarda üretilir. Profesör Pastorin:’’ Biz  CDNs yapılarını bir fare tümör modelinde, kanserli dokuya ulaşma ve birikme yeteneklerini sürdürdüğünü gösterdik ve CDNs içine bir kemoterapötik ilacın yüklenmesi için bir metod geliştirdik.

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

NordShield, Elyaflar için Çevre Dostu Anti-Mikrobiyal Teknolojiyi Sundu

NordShield markalı Nordic BioTech grup, doğal bazlı antimikrobiyal çözümlerin dünyadaki en büyük tedarikçisidir. NordShield BioLayr, …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: