Hükümet Azot Dioksit Kirliliği ile Mücadele Etmek için Taslağı Açıkladı

Hükümet Azot Dioksit Kirliliği ile Mücadele Etmek için Taslağı Açıkladı

Hava Kalitesi Tasarısı’nın taslağı yasal seviyelerden vazgeçip İngiltere’nin emisyon düzeyine getirmeyi hedefliyor.

İngiltere’nin azot dioksit seviyesiyle mücadele planı trafik yoğunluğu zamını  dizel araçlara yansıtan ve otomobil alıcıları için emisyon bilgilerini geliştirdiği yerleri kapsamaktadır. İngiltere Hava Kalitesi Tasarısı’nın taslağı Yüksek Mahkeme’nin genel seçimleri iptal etmesinin sebeplerinin açıklamalarını ertlemeleye kalkışması sonrası geçen hafta yayınlandı.

“ En yakın hava kalitesi yollar etrafında azot dioksit konsantrasyonu problemi ile mücadele ediyor. -İngiltere şuanda yalnızca yasal hava kalitesi yükümlülüğünü karşılamak için başarısızdır.- diyor. Yüksek Mahkeme, hükümet, AB tarafından belirlenen emisyon sınırlarının ihlalinden sonra azot dioksit mücadele tedbirleri ile gelmesi talimatını verdi.

Plan; neredeyse her otomobili ve kamyonu 2050 yılına kadar 0 emisyonlu araç yapma hedefini ve ultra düşük emisyon teknolojisi için AR-GE si olan devltlerin önemli olmasını içermektedir. Fakat mevcut dizel araçlardan azot diokit kirliliğine değinmek için yeterli olmadığından dolayı eleştiriliyordu.

“Hükümet, ek sermayenin hiçbir garantisiz hava kirliliğiyle mücadele etmek için yerel yetkililerin oturumunda topu onlara bıraktı.Trafik yoğunluğu ücreti, fonun muhtemel bir kaynağı, sadece kullanılan son çare olmalı.” şeklinde yorumladı Ian Colbeck. Essex Üniversitesi’nde Çevre Bilimleri’nin bir profesörü ise “Azot Dioksit emisyonu dahil otomobil alıcılarının bilgilerinin gözden geçirilmesi ilginç bir öneri. Ne yazık ki şuan da bunu en iyi şekilde nasıl yaparız hiçbir fikrim yok .” diyerek yorumladı.

Tasarı, 15 Haziran’a kadar başvurmak için açıktır.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …