Suudi Metakrilat Şirketinin (SAMAC) Alpha 2 Projesi, Suudi Arabistan

Suudi Metakrilat Şirketinin SAMAC Alpha 2 Projesi Suudi Arabistan

Suudi Metakrilat Şirketi ( SAMAC ), Al-Jubail, Suudi Arabistan’da dünyada türünün en büyüğü , yılda 250,000 tonluk hacmi olan Metil Metakrilat ( MMA) ve 40,000 tonluk hacmi olan Poli Metil Metakrilat ( PMMA ) fabrikası inşa ediyor.

SAMAC  Mitsubishi Rayon ( MRC ) ile Sabic’in eşit olarak sahiplendiği iş ortaklığıdır. İki şirket içeriğin anlaşmasını 2009 Ağustos’ta imzaladı ve resmi olarak 2011 Mayıs’ta duyuruldu ve son prosedürler Haziran 2014’de tamamlandı.

Proje üzerinde inşaat, Alpha 2 diye adlandırıldı, 2014 yılı sonlarında başladı, 2017 yılı başlarında görevlendirilmesi bekleniyor.

Proje 2020 yılı itibariyle ekonomiyi genişletmek ve çeşitlendirmek amaçlı olarak Suudi Arabistan’ın Ulusal Endüstriyel Bölümler Geliştirme Programının bir kısmını oluşturuyor. Alpha 2 Projesi 2014 yılı içinde 3 milyon tondan fazla üretimi olan MMA için büyüyen bir talebi karşılamayı amaçlıyor.

Projenin Finansmanı

Uluslar arası Birlik için Japon Bankası Mart 2015’te SAMAC ile iki kredi anlaşması imzaladı. JBIC yaklaşık 490 milyon $lık kredi sağlayacak ve diğer ticari bankalarla projeyi ortak bir şekilde finanse edecek.

Hammadde ve Lucite’in Alpha Teknoloji Detayları

MMA monomer fabrikası için seçilen teknoloji Alpha Teknolojisidir, etilen bazlı MMA üretimi prosesi  MRC’nin alt kuruluşu, Lucite International tarafından ruhsatlandırılmıştır

İki fazlı proses önceden Jurong Adası, Singapur ‘daki Lucite’in 120,000 ton/yıl Alpha 1 fabrikasında ispat edildi, 2008 Kasım’da devreye girdi. Güncel proje daha önceki fabrikanın operasyonundan kazanılan uzmanlıktan faydalanacak ve ilerde ilk fabrikanın görevlendirilmesiyle geliştirilen enerji tasarrufu çözümleri ile birleştirilecek.

Teknolojinin , inşaat ve üretimde mevcut teknolojilerle karşılaştırıldığında % 40 tasarruf sağlayacağı düşünülüyor. Teknoloji, hidrosiyanik asit ve izobutilen gibi geleneksel kullanımı olan hammaddelere nazaran kolayca elde edilebilir ve düşük maliyetli hammaddeler olan etilen, karbon monoksit ve metanol gibi hammaddelerin MMA üretiminde kullanılmasına izin verecek.

Jazan Rafineri ve Son Proje, Jazan İli, Suudi Arabistan

Suudi Aramco’nun Jazan Rafinerisi ve son inşaatı Bish’in Deniz Kıyısı Bölgesi’nde inşa ediliyor.

Proses geleneksel proseslerle karşılaştırıldığında ilave faydalar sağlıyor çünkü polimerle alakalı üretim ya da katı blokajı , korozyon ya da makine sorunları söz konusu değil.

PMMA fabrikası ise diğer taraftan, MRC ruhsatlı bir teknoloji yerleştirecek. Suudi Arabistan’da kendi türünde ilk fabrikası olacak.

İş ortaklığı anlaşmalarının bir parçası olarak, Sabic, etilen ve etanol dahil hammadde tedariğini sağlamaktan sorumlu olacak.

MMA ve PMMA ‘nın Uygulamaları

MMA öncelikli olarak , geri dönüştürülebilir transparan plastikler , kaplamalar ve yapıştırıcılar gibi akrilik bazlı ürünler için blok oluşturma amaçlı olarak kullanılırken,  PMMA öncelikli olarak LCD ekranlar ve monitörler üreten elektronik endüstrisi tarafından kullanılmaktadır.

SAMAC’ın Alpha 2 Projesine Dahil Olan Sözleşme Sahipleri

Proje için mühendislik, satın alma ve inşa ( EPC ) sözleşmesini yapan CTCI ( Taiwan ) Şirketidir.  Başlangıç aşaması mühendislik ve tasarımı ( FEED ) çalışması Alpha 1 fabrikası ‘nın tasarım ve inşasında görev alan Foster Wheeler tarafından gerçekleştirildi.

Kaynak : chemicals-technology.com

687 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!