Ignacy Łukasiewicz

Ignacy Łukasiewicz 8 Mart 1822 yılında Polanya’nın Zadusniki kentinde dünyaya gelmiştir. Ailesi doğmadan önce Zaduszniki’de küçük bir malikane kiralamışdır, ancak Ignacy’nin doğumdan hemen sonra ekonomik sıkıntıdan dolayı Rzeszów’a taşınmak zorunda kalmışlardır. Burada Ignacy, Rzeszów’daki yerel “Konarski’s Lisesi’nde” okumaya başlamıştır. 1836 yılındada okulu terk etmek zorunda kalmıştır. Ailesine yardım etmek için, Ignacy Łukasiewicz Łańcut’a taşınmıştır ve burada bir eczacının asistanı olarak çalışmaya başlamıştır. Aynı zamanda Polonya’da egemenliğin restorasyonu fikrini destekleyen çeşitli siyasi örgütlere dahil olmuştur. 1840 yılında Rzeszów’a geri dönmüş ve burada Edward Hübl’ün eczanesinde çalışmaya başlamıştır. 1845 yılında Edward Dembowski ile tanışmıştır. Dembowski, Łukasiewicz’i ilegal bir örgüt olan Polonya Demokratik Toplumu’na (Towarzystwo Demokratyczne Polskie) üye yapmıştır. Bu örgütün amacı bölünme güçlerine karşılık Krakov Ayaklanması’nı hazırlamaktır. Bundan dolayı, 19 Şubat 1846 tarihinde Łukasiewicz Avusturyalı güçler tarafından tutuklanmıştır ve Lviv’de hapsedilmiştir. 27 Aralık 1847’de kanıt eksikliğinden dolayı serbest bırakılmıştır, ancak yaşamı boyunca “siyasi olarak güvensiz” olarak kabul edilmiştir. Ayrıca yaşamı boyunca Lviv’de kalması hükmedilmiştir.

Burada Łukasiewicz, Piotr Mikolasch’ın sahibi olduğu Pod Złotą Gwiazdą isimli eczanede çalışmaya başlamıştır. Piotr Mikolasch’ın ısrarı sonucunda Łukasiewicz’in Lviv’den ayrılmasına izin verilmiştir ve Kraków Üniversitesi’ne girmiştir. Burada çalıştığı yıllar boyunca genellikle Mikolasch tarafından finansal açıdan desteklenmiştir ve farmakognozi hariç tüm sınavlarını geçtiği halde bu yüzden mezun olamamiştır. Sonunda 30 Temmuz 1852 tarihinde Łukasiewicz Viyana Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olnuştur. Mezun olduktan sonra Lviv’e geri dönmüştür. Łukasiewicz uzun süredir petrolün genellikle kullanılan ve pahalı bir hammade olan balina yağına göre iyi ve ucuz bir alternatif olacağını düşünüyordu. 1846 yılında kömürden gaz yağı damıtan Kanada’lı Abraham Gesner’den sonra 1853 yılında “Jan Zeh” ile birlikte petrolden gaz yağı (kerosen) damıtan ilk kişi olmuştur. 31 Temmuz 1853 yılında, Łukasiewicz yerel bir hastanedeki acil tıbbi operasyonlarda kullanmak için ilk gaz lambasını keşfetmiştir.Bu tarih modern petrol endüstrisinin başlangıç ​​noktası olarak kabul edilmiştir.

1854 yılının başlarında Łukasiewicz Gorlice’ye taşınmıştır ve çalışmalarına burada devam etmiştir. Girişimciler ve toprak sahipleri ile birlikte birçok şirket kurmuştur. Aynı yıl, Krosno yakınlarındaki Bóbrka’da Dünya’nın ilk petrol kuyusunu açmiştır ve bu petrol kuyusu 2006 yılında halen aktif olarak kullanılmaktaydı. Aynı zamanda Łukasiewicz gaz lambaları üzerine çalışmalarına devam etmiştir. Yine bu yıl içinde Gorlice’nin ilçesi Zawodzie’de Dünya’da ilk kez çalışan gaz yağlı sokak ışıklarını kurmuştur. Sonraki yıllarda çeşitli yerel tüccarlar ve işadamları ile bir ortak girişim olarak pek çok petrol kuyusu açmıştır. 1856 yılında Jasło yakınlarındaki Ulaszowice’de Dünya’nın ilk endüstriyel arıtımevini kurmuştur. Genel olarak o dönemde kerosene talep fazla olmadığından dolayı, bu tesis ağırlıklı olarak yapay asfalt, makine yağı ve yağ üretmıştir. Rafineri 1859 yılında çıkan bir yangın sonucu tamamen yıkılmıştır, ancak bir sonraki yıl Krosno yakınlarındaki Polanka’da tekrar kurulmuştur

1858 yılında Jasło’ya taşınan Łukasiewicz, 1863 yılında artık oldukça zengin ve etkin biri olmuştur. Ocak Ayaklanması’nı açıkca desteklemiştir ve mülteciler için finans sağlıyordu. 1865’de çok büyük bir malikâne ve Chorkówka Köyü’nü satın almıştır. Burada başka bir petrol rafinerisi kurmuştur. Galiçya’nın en büyük servetlerinden birini elde ettikten sonra, Łukasiewicz Dukla ve Gorlice’de petrol endüstrisinin gelişimi için çalışmıştır. Ropianka, Wilsznia, Smereczne, Ropa ve Wójtowa’daki petrol kuyuları da dahil olmak üzere, bölgedeki çeşitli petrol arama tesislerine ismi verilmiştir. Ayrıca bölgenin önemli bir hayırsever kişisi olarak ünlenmiştir ve Bóbrka’da bir spa merkezi, Chorkówka’da bir şapel ve Zręcin’de büyük bir kilise yaptırmıştır. Döneminin en çok tanınan işadamlarından biri olarak, Galiçya’nın bölgesel müzakere asamblesine şeçilmiştir. 1877 yılında Łukasiewicz ilk Petrol Endüstri Kongresi’ni organize etti ve Ulusal Petrol Derneği’ni kurmuştur.Ignacy Łukasiewicz, 7 Ocak 1882 tarihinde Chorkówka’da zatürre sonucu ölmüştür. Zręcin’de kendi yaptırdığı kilisenin yanındaki küçük mezarlığa gömülmüştür.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: