İklim Döngüsü: Bilim Adamları Karbondioksiti Tekrar Kömür Haline Getiriyor!

İklim Döngüsü: Bilim Adamları Karbondioksiti Tekrar Kömür Haline Getiriyor!

Fotoğraf : Sıvı metalin karbondioksiti katı kömüre dönüştürmek için bir katalizör olarak nasıl kullanıldığını gösteren şematik bir çizimdir.

Yeni teknikler verimli bir şekilde CO2‘yi gazdan katı karbon parçacıklarına dönüştürebilir.

Araştırmacılar, karbondioksiti tekrar katı kömür haline getirmek için sıvı metalleri kullandılar; bu, yaklaşımımız karbonu yakalama ve depolamaya dönüştürecek bir buluş niteliği taşıyor.

Avustralya’nın Melbourne kentindeki RMIT Üniversitesi liderliğindeki araştırma ekibi, CO2‘yi bir gazdan katı karbon parçacıklarına verimli bir şekilde dönüştürebilecek yeni bir teknik geliştirdi.

Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırma, sera gazını atmosferimizden güvenli ve kalıcı bir şekilde çıkarmak için alternatif bir yol sunuyor.

Karbon yakalama ve depolama için mevcut teknolojiler, CO2‘yi sıvı bir forma sıkıştırmaya, uygun bir yere nakletmeye ve yeraltına enjekte etmeye odaklanır.

Ancak uygulama mühendislik zorlukları, ekonomik açıdan uygunluk sorunları ve depolama alanlarındaki olası sızıntılar hakkındaki çevresel kaygılar nedeniyle engellenmiştir.

RMIT araştırmacısı Dr. Torben Daeneke, CO2‘yi katıya dönüştürmenin daha sürdürülebilir bir yaklaşım olabileceğini söyledi.

Avustralya Araştırma Konseyi DECRA Üyesi Daeneke, “Tam anlamıyla geri döndüremediğimiz halde, karbondioksiti tekrar kömür haline getirmek ve toprağa gömmek, emisyon saatini geri sarmak gibi bir şeydir.” Dedi.

“Bugüne kadar, CO2 yalnızca yüksek sıcaklıklarda katılaşmaya dönüştürülmüş ve endüstriyel olarak kullanılamaz hale getirilmiştir.

“Katalizör olarak sıvı metalleri kullanarak, gazı oda sıcaklığında, verimli ve ölçeklenebilir bir işlemde tekrar karbona dönüştürmenin mümkün olduğunu gösterdik.

“Daha fazla araştırmanın yapılması gerekmekle birlikte, sağlam bir karbon depolanması sağlamak için çok önemli bir ilk adım tarafımızdan atılmıştır.

Karbon Dönüşümü Nasıl Çalışır?

Baş yazar, RMIT’in Mühendislik Fakültesi Rektör Yardımcısı Araştırma Görevlisi Dr. Dorna Esrafilzadeh, atmosferik CO2‘yi depolanabilir katı karbona dönüştürmek ve kullanabilmek için elektrokimyasal tekniği geliştirdi.
CO2‘yi dönüştürmek için araştırmacılar, yüzeyi kimyasal olarak harekete geçirirken elektrik iletimi konusunda son derece verimli olmasını sağlayan spesifik yüzey özelliklerine sahip bir sıvı metal katalizör tasarladılar.
Karbondioksit, bir elektrolit sıvısı ve az miktarda bir sıvı metal ile doldurulmuş bir beher içinde çözülür, bu daha sonra elektrik akımı ile yüklenir.

CO2, yavaşça, sürekli olarak karbonlu katı üretimine izin veren sıvı metal yüzeyden doğal olarak ayrılan katı karbon taneciklerine dönüşür.

Esrafilzadeh, üretilen karbonun bir elektrot olarak da kullanılabileceğini söyledi.

“Sürecin bir diğer yararı, karbonun bir elektrikli kapasitör haline gelen elektrik yükünü tutabileceği ve gelecekteki araçlarda potansiyel bir bileşen olarak kullanılabileceğidir.”

“Proses aynı zamanda endüstriyel uygulamalara da sahip olabilecek bir yan ürün olarak sentetik yakıt üretiyor.”
Araştırma, RMIT’in MicroNano Araştırma Tesisi ve RMIT Mikroskopi ve Mikroanaliz Tesisinde, araştırmacı olarak, Onursal RMIT ve ARC Ödül Üyesi, Profesör Kourosh Kalantar-Zadeh (şimdi UNSW) ile yapıldı.
Araştırma, Gelecekteki Düşük Enerji Elektronik Teknolojiler için Avustralya Araştırma Konseyi Merkezi (FLEET) ve Elektromateryal Bilim için ARC Mükemmellik Merkezi (ACES) tarafından desteklenmektedir.
İşbirliği, Almanya (Munster Üniversitesi), Çin (Nanjing Havacılık ve Uzay Üniversitesi), ABD (Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi) ve Avustralya’dan (UNSW, Wollongong Üniversitesi, Monash Üniversitesi, QUT) araştırmacıları içermektedir.

Kaynak : sciencedaily.com

222 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!