Plastik, sperm sayısını azaltıyor!

plastik-sperm-sayisini-azaltiyor

İnsan Üremesi ve Embriyoloji Cemiyeti’nin Lizbon’da düzenlenen yıllık konferasında konuşan Kopenhag’daki Rigshospitalet Hastanesi’nden Doktor Niels Jorgensen, güneş kremleri, kozmetikler, teflon tavalar, torpido gibi otomobil parçaları ve hatta giyeceklerde bulunan kimyasalların erkeklerin sperm sayısını etkilediğini vurguladı.

Danimarka’da yapılan araştırma kapsamında ortalama 19 yaşında 5 bin erkeği 15 yıl boyunca incelemeye aldıklarını belirten Jorgensen, deneklerin yüzde 15’inin düşük kalite sperme sahip olduğunu ve çocuk sahibi olmak için tıbbi yardıma ihtiyaç duyacaklarını tespit ettiklerini açıkladı. Jorgensen, deneklerin yüzde 27’sinin sperm kalitesinin ortalamanın altında olduğunu ve bu nedenle çocuk sahibi olmalarının zaman alabileceğini belirtirken, inceledikleri genç erkeklerden sadece yüzde 25’inin kaliteli sperm hücrelerine sahip olduklarını tespit ettiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak : gazetevatan.com

Okumanızı Öneriyoruz

Elektronik Sigara Kullananlar Dikkat! Tatlandırıcı Sukralozun Buharlanması Toksik Kimyasallar Üretebilir

Sentetik tatlandırıcının parçalanması, zararlı organoklorinler üretir ve toksik aldehit miktarlarını artırır. Elektronik sigara likitini sukraloz …