İlaç Salınımında ve Teşhislerde Manyetik Alg Robotları

İlaç Salınımında ve Teşhislerde Manyetik Alg Robotları

Küçük bir ameliyat hala bir ameliyattır ve kimse bunlardan hoşlanmaz. Doktorlar mümkün olduğunca kaçınmayı denemektedir, ancak bazı durumlarda doğrudan hastalığın olduğu alana ulaşmanın en iyi seçenek olduğu düşünülmektedir. Edinburgh ve Manchester Üniversitelerinden bilim adamları, insan vücudunun ulaşılması zor alanlarda hastalıkları teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılabilecek minik nanorobotları test ettiler.

Bu robotlar, belirlenen yere yönlendirilmesine izin veren manyetik malzemeyle kaplı alglerden başka bir şey değildir. Alglerin kendisi doğal floresan nedeniyle kullanılır – bu robot cildin yüzeyine yakın bir yerde çalışırken kolayca izlenebilir. Vücutta daha derinlerde manyetik rezonans görüntüleme kullanılarak izlenir. Kolay görünmüyor, çünkü bu alg robotları inanılmaz derecede küçük olacak – bir kan hücresi boyutu kadar. Ancak bir takım işlevleri yerine getirebilirler.

Bilim adamları, bu yöntemin tıpta birçok önemli alanda devrim yaratabileceğini söylüyor. Bu robotlar, ilaçların taşınması için, genellikle tedavisi zor olan, uzaktan vücudun kısımları üzerinde çalışılırken kullanılabilir. Bu sistem ayrıca teşhis için de kullanılabilir – alg robotları, bir hastalığın başlangıcı ile bağlantılı bileşiklerin reaksiyona girmesi için kimyasal sensörlerle donatılabilir. Bu çığır açan robotlar, Hong Kong Çin Üniversitesi liderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibi tarafından geliştirildi. Manyetik malzeme ve algler kulağa çok hoş gelmese de, bu robotların insan vücudundaki sıvılarda yüzmeye gitmesi tamamen güvenlidir.

Kaplamanın kalınlığını değiştirerek, bilim adamları bu robotların insan vücudunda biyolojik olarak parçalanması için gereken süreyi değiştirebilir. Fare modellerinde yapılan test deneyleri sırasında bu küçük cihazlar bozuluyor ve tam doğru zamanda ilaç bırakıyorlardı. Bu ilaçlar sağlıklı olanlara zarar vermeden kanser hücrelerine saldırabilirler. Robotun yaratıcılarından biri olan Qi Zhou, “Uzaktan yönlendirilebilen küçük ölçekli bir robot, kolayca izlenmekte ve zararsız bir şekilde biyolojik olarak parçalanıp, minimal invaziv tedavilerin karşılaştığı birçok zorluğun üstesinden gelebilmektedir. Umarız keşiflerimiz yararlı teşhis veya tedavilerin geliştirilmesi için yollar açacaktır “dedi.

İlaç dağıtım ve teşhis robotları tüm tıp bilimini değiştirebilir. Bu küçük bir adım olabilir, ancak daha ileri araştırmalar sonunda bu teknolojiyi mükemmelleştirebilir. Nihayetinde, ilaçlar ulaşılması güç bölgelere çok hassas ve güvenli bir şekilde ulaştırılabilir.

Kaynak : technology.org

472 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!