İlaç Taşıyan Nanoparçacıklar, Yakalanması Zor Kanser Kök Hücrelerini Arıyor ve Yok Ediyor

İlaç Taşıyan Nanoparçacıklar, Yakalanması Zor Kanser Kök Hücrelerini Arıyor ve Yok Ediyor

Fotoğraf: Illinois araştırmacıları, kanser kök hücrelerini (sarı) hedefleyebilen nanoparçacıklar geliştirdi; bir tümör içindeki nadir hücreler (mavi) kanserin nüksetmesine veya yayılmasına neden olabilir.

Vücutta oluşan İlk tümörün tedavisinden sonra yıllar geçtiğinde bile kanserin geri gelmesine neden olabilecek zor ve nadir hücreler vardır. University of Illinois araştırmacıları, kanser kök hücrelerini arama ve yok etme görevi için küçük ilaç yüklü nanopartiküller gönderiyorlar.

Bir Illinois biyomühendislik profesörü olan Dipanjan Pan liderliğindeki bir araştırmada, araştırmacılar göğüs kanseri kök hücrelerinin yüzeyini işaret eden bir proteine, ​​spesifik olarak bağlanan nanoparçacıkları tasarladılar. Parçacıkların içinde kapsüllü olan niklosamid, tenya enfeksiyonlarını tedavi etmek için reçetelenen bir ilaçtır; ancak kanser kök hücrelerinde, hücrelerin büyüme ve yayılmalarını sağlayan anahtar gen yollarını kapatmaktadır.

Profesör Pan “Zaten gelişmiş olan tümörler için tedaviler uygulamak çok kritiktir, ancak uzun süre hayatta tutmak ve tümörün geri dönmesine izin vermemek eşit derecede önem taşıyor.” dedi. ” Kanserin geri gelmesini veya vücudun diğer bölgelerine yayılmasını sağlayan dokulardaki saklanmış kanser hücrelerini yok etmek istiyoruz.” dedi Dipanjan Pan.

Kanser kök hücreleri, tümördeki hücrelerin küçük bir bölümünü temsil ediyor, ancak yeni bir tümörü oluşturmak için bunlardan sadece bir veya iki tane yetiyor. Doktorlar ve araştırmacılar sadece bu hücreleri bulmak için değil, onları tedavi etmek için çalışıyorlar. Pan’ın grubu, sadece kanser kök hücrelerinin yüzeyinde görülen CD44 adlı bir proteini hedefleyen nanoparçacıklar yaptı ve bunları hücre kültürlerinde ve canlı farelerde meme kanseri tümörleri üzerine test etti.

Pan, Carle Illinois College of Medicine ve the Beckman Institute for Advanced Science’daki öğretim üyelerinden biri olarak şunları söyledi: “Onlara” GPS özellikli nanoparçacıklar “diyorum, çünkü sadece kanserli kök hücre özelliklerine sahip hücreleri arıyorlar, sonra hücrelere tutunup ilaçları veriyorlar” dedi. “Bildiğimiz kadarıyla, bu çalışmalar kanser kök hücre hedefli terapinin bir nanopartikül ile ilk gösterimi.”

Araştırmacılar nanopartikülleri, dünyanın en güvenli ve en etkili ilaçlarının bir göstergesi olan Dünya Sağlık Örgütü Temel İlaç Listesi’nde bulunan niclosamid sağlamak için kullandılar. Pan’in grubu daha önce, niklosamidin kanser kök hücrelerinde bulunan; belirli bir gen düzenleyici yol üzerinde çalıştığını tespit etmişti.

Molecular Cancer Therapeutics Dergisi’nde yayınlanan yeni çalışmada kanser kök hücreleri, niklosamidin hedeflenen nanoparçacıklarla tedavisinden sonra kök benzeri özelliklerini kaybederek kanserin tekrarlanmamasını veya metastas yapamamasını sağladı. Araştırmacılar hem hücre kültürlerinde hem de farelerde genel kanser hücresi büyümesinde belirgin bir düşüş gördüler.

Pan, hastalarda kanserin nüksetmesini önlemek için maliyeti az ve erişilebilir bir tedavi olarak  önceden onaylanmış bir ilaç ve üretilmesi kolay nanoparçacıklar kullanılmasını öneriyor.

Pan, “Son derece ucuz bir ilaç yaparak, genel ve çok büyük bir kitleye üretebiliriz” dedi. “Nanoparçacıklar geniş çapta yapabildiğimiz bir polimer – oldukça tutarlı, bu nedenle tam olarak ne verdiğimizi biliyoruz, geriye kalan süreç sadece kendi kendine kurulum” dedi.

Araştırmanın ilk yazarı olan doktora sonrası araştırmacı Santosh Misra, “Bu çalışma aynı zamanda kanserli kök hücreler alanında çalışan araştırmacılar için de önemlidir” dedi. Bu hücrelerdeki hayati süreçlerden sorumlu proteinleri ve genleri tanımladık ve doğruladık. Bunlar daha iyi tedaviler için yeni yollar açtı. ”

Araştırmacılar, geleneksel kemoterapilerde kanser kök hücrelerini tedavi amaçlı ajanlar gibi kanser için ilaç verebilen bir kombinasyon terapisi yapmaya çalışıyorlar. Ayrıca, klinik olarak uygulamaya yaklaşmak için nanopartikül ilaç dağıtım sistemini büyük hayvan modellerinde test ediyorlar.

Kaynak : phys.org

329 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!