Plaklara Karşı Direnen ve Mikropları Öldüren Yeni Bir Dental Malzeme

Plaklara Karşı Direnen ve Mikropları Öldüren Yeni Bir Dental Malzeme

Fotoğraf: Streptokok mutanstan oluşan biyofilmler – diş çürümesinin sık rastlanan bir nedeni – yeni geliştirilen ve içinde antimikrobiyal madde bulunan bir diş malzemesinde (sağ görüntü) büyütüldüğünde, bir kontrol malzemesine kıyasla uzaklaştırılması daha kolay oldu. Kaynak: Pennsylvania Üniversitesi

Diş hekimleri, boşlukları doldurmak gibi onarıcı işlemler yapmak için kompozit malzemelere güvenirler. Bununla birlikte bu malzemeler, diş çürümesine neden olan yapışkan biyofilm plaklarının büyümesine karşı diş minesi gibi savunmasız olabilir.

Yeni bir çalışmada Pensilvanya Üniversitesi’nden araştırmacılar, bakterileri öldürmekle kalmayıp aynı zamanda biyofilm büyümesine direnç gösterebilen bir antimikrobik bileşik ile bağlanmış yeni bir diş malzemesini değerlendirdiler. Ayrıca bu malzeme, bazı ilaç aşılanmış  maddelerin aksine, sadece temasta bulunan bakterileri öldüren antimikrobiyal maddenin düşük bir dozunu içerdiği için çevre dokuya minimum toksidite ile etkili oluyor.

Pensilvanya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi araştırma doçenti Geelsu Hwang, “Bu gibi dental biyomalzemelerin iki hedefi gerçekleştirmesi gerekir: birincisi, patojenik mikropları etkili bir şekilde öldürmeleri ve ikincisi, ısırma ve çiğneme esnasında gerçekleştiği gibi şiddetli baskıya karşı dirençli olmaları. Pek çok ürün bakteri öldürme etkisini en üst düzeye çıkarmak için yüksek miktarda antimikrobiyal maddeye gereksinim duyar ve antimikrobiyal madde kullanımındaki artış, malzemenin mekanik dayanıklılığını zayıflatıp dokular için toksik hale getirebilir. Fakat biz bu maddenin, sitotoksisite olmaksızın olağanüstü mekanik dayanıklılığa ve uzun ömürlü antibiyofilme sahip olduğunu gösterdik.” dedi.

Hwang, Amerikan Kimya Topluluğu Uygulamalı Malzeme ve Arayüzler Dergisi’nde yayımlanan çalışmada Pensilvanya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi profesörü Hyun (Michel) Koo, Dentsply Sirona’dan Bernard Koltisko ve Xiaoming Jin ile iş birliği yaptı.

Yeni geliştirilen malzeme, antibakteriyel madde imidazolyum ile gömülü bir reçineden oluşuyor. Yavaşça ilaç salınımı yapan bazı alışılagelmiş biyomalzemelerin aksine bu materyal sızdırılamaz, bu sebeple sadece ona temas eden mikropları öldürüyor.

Hwang, “Bu, antimikrobiyal direnç oranını düşürebilir.” dedi.

Hwang ve çalışma arkadaşları adım adım bu malzemenin mikropları öldürme yeteneğini, biyofilmlerin gelişimini önleyişini ve mekanik baskıya olan dayanıklılığını test etti.

Sonuçlar malzemenin temas halindeki bakteri hücrelerinin öldürülmesinde etkili olduğunu ve yüzeyinde biyofilmlerin gelişme yeteneğini ciddi biçimde bozduğunu gösterdi. Bakteri kümelerini bir arada tutan tutkal olan biyofilm matrisinin yalnızca ihmal edilebilir bir miktarı, yapışkan biyofilm matrisinin zaman içerisinde istikrarlı birikim gösteren bir kontrol kompozit materyalinin aksine deney materyali üzerinde birikebiliyordu.

Daha sonra ekip, deney materyali üzerindeki biyofilmin çıkarılması için ne kadar sıyırma kuvvetinin gerekli olduğunu değerlendirdi. En ufak bir kuvvet deney materyalinden neredeyse tüm biyofilmleri çıkarırken, dört kat daha güçlü bir kuvvet bile biyofilmi kontrol kompozit materyalden ayıramadı.

Hwang, “Su içmek için gerekli olan kuvvete eşdeğer bir kuvvet, biyofilmi bu maddeden kolayca kaldırabilecek.” dedi.

Mühendislik özgeçmişine sahip olan Hwang, benzersiz uzmanlığını dental sorunlara uygulama olanağını memnuniyetle karşıladı. Geleceğe bakılırsa Hwang, ağız sağlığını korumak ve iyileştirmek amaçlı yenilikçi ürünler geliştirip test etmek için karşısına çıkabilecek olanakları dört gözle bekliyor. Bu çalışma Dentsply Sirona tarafından finanse edildi.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Erciyes Teknopark’ta Sağlık Bakanlığı Onaylı Zeytinyağı Bazlı Propolis Çalışması Yapıldı

Erciyes Teknopark’ta, Sağlık Bakanlığı onayı ile zeytinyağı bazlı propolisin klinik çalışmasının yapıldığı bildirildi. Erciyes Teknopark’tan …