ilac-ureticilerinden-yunanistan-uyarisi

İlaç üreticileri Yunanistan’ın ilaç tedariğinin tehlikede olabileceği uyarısında bulundu.

İlaç üreticileri, Pazartesi günü yapmış oldukları açıklamada birikmiş faturalara rağmen önümüzdeki haftalarda Yunanistan’a ilaç sevkiyatının devam edeceğini ancak Avrupa Birliğini’nin (AB) acil müdahale planı yapmaması durumunda ilaç tedariğinin tehlikeye girebileceği uyarısında bulundu.

Endüstrinin ticaret birliğinin Avrupa Komisyonu’na gönderdiği mektupta, en kötü durum senaryosunda (Yunanistan’ın AB’den ayrılması) ilaç tedarik zincirinin bütünlüğünün bozulabileceği bunun da halk sağlığı için tehlike yaratacak boyutta olabileceği belirtildi.

Avrupa İlaç Sanayi ve Dernekleri Federasyonu (EFPIA – European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations) Başkanı Richard Bergstrom’un AB Sağlık Komiseri Vytenis Andriukaitis’e gönderdiği mektubun bir kopyası Reuters tarafından ele geçirildi.

‘Arbitraj Fırsatı Doğabilir’

İthal edilen ilaçlar ve enerji, temerrüdün eşiğindeki Yunanistan için, risk altındaki ürünler listesinin başında yer alıyor.

Yunan İlaç Firmaları Derneği ile Pazartesi günü acil bir toplantı yapan ve ilaç tedariğinin durdurulmaması için ahlaki bir baskı hisseden birlik, sevkiyatların gelecek ay içinde de devam edeceğini açıkladı. Ancak ilaç şirketlerin iyiniyetli tasarruflarına rağmen, önlem alınmazsa ilaç tedariğinde büyük sıkıntı baş gösterebileceği düşünülüyor.

Birlik Başkanı Bergstrom; küresel şirketlerin ilaç tedariğine devam etmek için bir yol aradığını ve bunun için Avrupa Komisyonu’nun desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın euro bölgesinden çıkması ve drahmi kullanmaya başlaması durumunda, yeni para biriminin hızla değer kaybetmesinin ve ilaçların diğer Avrupa ülkelerine yeniden ihraç edilmesi için önemli bir arbitraj fırsatı yaratmasının muhtemel olduğu belirtildi.

Bu tip bir ticaret Avrupa’daki serbest ticaret kuralları çerçevesinde mümkün görünüyor. Bununla beraber, ilaç üreticileri Yunanistan’da ilaç sıkıntısı yaşanmaması için Avrupalı yetkililerin geçici ticaret engelleri getirmesi gerektiğini savunuyor. Bununda yanında Yunan ilaç tedarik zincirinin karmaşıklığı da ilaç temini konusunda başka bir risk oluştuyor. Zira ticaret sistemlerinde meydana gelecek bir genel bir sorun ilaç tedariğini de doğrudan etkileyecek gibi görünüyor.

Yunanistan, dünya ilaç satışlarının yüzde 1’inden azını temsil etse de komşuda yaşanacak sıkıntının etkisinin büyük olacağı söyleniyor. Tekrar ihracat ve diğer ülkelerin Yunanistan’daki fiyatlara göre kendi fiyatlarını ayarlamaya çalışmaları olasılığı piyasanın en büyük endişelerinden biri olarak göze çarpıyor.

Kaynak : haberturk.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.