Plastik Poşet Kullananları Polis Tutukluyor

Plastik Poşet Kullananları Polis Tutukluyor

Kenya’da bu hafta başında başlatılan alışverişlerde plastik poşet kullanım yasağı ardından ülke karıştı. Polis mağazalara ani baskınlar yaparak poşet kullananları tutukluyor. Ülkede yeni skandal ise bu noktada meydana geliyor. Polis poşet kullananları tutuklamamak için halktan rüşvet topluyor.

Haber ajanslarından gelen görüntülerde ise her yerden adete plastik çöp poşeti çıkıyor. Başkent Naiorobi’de kentin bir yerinde biriken çöp yığınları şaşkınlık yarattı.

Kenya’da özellikle kırsal alanda düzenli bir çöp toplama servisi olmadığından ülke genelinde ağaç dalları, yol kenarlarındaki çalılar ve kurumuş dere yatakları plastik poşet ve atıklarla kaplı.

Yaşanan bu çevre tehdidini önlemek için plastik poşet kullanımı ülke genelinde yasaklandı. Ancak bu karar beraberinde bir çok sorunu da getirdi.

Polisin bir çok alışveriş merkezinde plastik poşet baskınları yaparak kullananları tutuklaması yada iş yeri sahiplerini ve alışveriş yapanları tutuklamakla tehdit edip rüşvet aldıkları yönündeki şikayetler hükümeti harekete geçirdi.

Kenya çevre bakanlığı bu yasak nedeniyle polisin kimseyi tutuklayamayacağı  konusunda uyarıda bulundu. Ancak yasağa rağmen kullanmaya devam eden iş yerleri hakkında ağır para cezaları öngörülüyor.

Özellikle kasaplar ve sebze  meyve satıcıları market sahipleri yasağın kendilerini çok zorladığını çevreyi korumak adına alınan bu kararı desteklemekle birlikte alternatif paketleme malzemesi temin edilemediği için büyük sıkıntıda olduklarını ifade ediyorlar.

Market ve alışveriş merkezlerinde sarı post zarfı şimdilik en fazla kullanılan paketleme malzemesi ancak ebatları küçük ve çok dayanıklı olmaması nedeniyle alışverişlerde sorun yaşatıyor.

Kaynak : milliyet.com.tr

580 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!