İlk Yeşil Hidrojen Tesisinin Kurulması için Start Verildi

İlk Yeşil Hidrojen Tesisinin Kurulması için Start Verildi

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kurulması planlanan “Yeşil Hidrojen Tesisi” için; Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Enerjisa Üretim Santralleri A.Ş., Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK MAM ve ASPİLSAN Enerji A.Ş. bir araya gelerek yapılan törenle kurumsal iş birliği protokolüne imzalarını attılar.

%100 enerji dönüşümünü sağlama yolunda mevcut teknolojilerle karbon salınımlarının düşürülmesinde fosil yakıtlar yerine ikame edilebilecek en büyük potansiyele sahip alternatif enerji kaynağı yeşil hidrojenin, Enerjisa Üretim’e ait Bandırma Enerji Üssü’nde üretimi ve kullanımı için start verildi.

Tören, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Enerji Yöneticisi Mehmet Volkan DUMAN’ın sunumu ile başladı. Sunumunda yenilenebilir hibrit enerji sistemleri hakkında bilgi veren DUMAN, Türkiye’nin enerji dönüşüm sürecine ve ülkemiz için ilk olacak yeni enerji sistemlerinin potansiyeline değindi. DUMAN ayrıca Güney Marmara Bölgesinin yenilenebilir enerji alanındaki avantajlarını anlatırken ana hedefin Bandırma-Biga hattında “Hidrojen Üretim Merkezi” oluşturmak olduğunu söyledi.

DUMAN sunumunda, Güney Marmara Bölgesi’nin hidrojen ekonomisini canlandırma girişimlerine en elverişli bölge olduğuna değindi. Yeşil hidrojen üretim merkezi olarak Güney Marmara’nın tercih edilmesinde Bölge’nin Türkiye’nin %12,50 elektriğini üretmesi, 2,50 GW’lık yenilenebilir kaynak bazlı elektrik kurulu kapasitesiyle Türkiye’nin en verimli yenilenebilir enerji santrallerini barındırması, rüzgâr enerjisi kurulu kapasitesinde Türkiye’nin lideri olması ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Danimarka Enerji Ajansı’nın ortak yürüttüğü Deniz-üstü RES çalışmalarında en cazip bölgelerden biri olarak belirlenmesinin etkili olduğunun altını çizdi.

Protokol imzalarından sonraki sürecin çok kıymetli olduğunu söyleyen BAYÇÖL, Enerjisa Üretim’in bütün gücüyle bu protokolde adreslenmeye çalışılan başlıklarda yer almak istediğini belirtti. Türkiye’nin bu manada öncü olup somut adımlarla yol aldığında katma değer yaratabileceğini; ne kadar hızlı yol alınabilirse o kadar başarılı olunacağını; bu yolculukların bireysel olarak zor olduğunu; güç birliği ile ancak bir noktaya varılabileceğini, Enerjisa Üretim’in tüm imkanlarıyla ve yüreklerini koyarak bu projede gönüllü olarak yer almak istediğini belirterek konuşmasına son verdi.

Türkiye’de Şirketlerin Bu Yönde Bir Girişiminin Olması Asıl İtici Gücü Oluşturuyor

Konuşmalarında Mayıs ayında yerli lityum pil üretiminin müjdesini veren ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat ÖZSOY, “Protokolde olmak bizim için çok önemli. Türkiye’de şirketlerin bu yönde bir girişiminin olması asıl itici gücü oluşturuyor. Hidrojen konusunda dünyada gelişmeler sürerken Türkiye’nin bu konuda çalışmalarını hızlandırması gerekiyor. Bu konuda Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın öncülük etmesi ve bizi bir araya getirmesi, kuruluşlarımızın tüm olanaklarını seferber etmeleri bu konuda çok değerli” ifadelerinde bulundu.

Hidrojen Konusunda Borun Çok Büyük Avantajları Var

Konuşmasında; Eti Maden bünyesinde yer alan 33 tesiste işlenen bor ürünlerine katma değer katarak dünyaya sattıklarını ifade eden Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan KELEŞER, “Yeni bir katma değer ile 2022’de bor karbür tesisini faaliyete geçirerek bir zinciri tamamlayacağız. Cevher tonu 150 dolar, borik asit tonu 600-700 dolar, biz tesislerimizde bora yeni bir katma değer katarak borik asitten bor karbür tozunu üretecek ve tonu 30 bin dolar olan bu toz ile tonu 400 bin dolarlık zırh yapacağız. Bu zincirin tüm halkaları ülkemizde tamamlanmış olacak. İkinci projemiz “ferro bor”.

Temelini, Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki tesislerimizde bu yıl atacağız. Yine arkadaşlarımızın yapmış olduğu Ar-Ge çalışmaları ile bor cevheri içerisinde bulunan lityumdan, lityum karbonat elde edilmesi için üretim tesislerimizin temelini atacağız. Yine bu yıl çok önem verdiğimiz “sodyum bor hidrür” üretiminin yatırımına start vereceğiz. 2022 yılı bor ile ilgili uç ürünlere yönelik yatırımların zirve yapacağı bir yıl olacak. Hidrojen konusunda da borun çok büyük avantajları var ve bu avantajı kullanarak katma değeri yüksek, katı bor hidrojen bileşiklerinin üretimine odaklanacağız. Bu konuda da Eti Maden, elinden gelen desteği vererek bu iş birliğinin geliştirilmesine katkı sunacaktır” ifadelerinde bulundu.

Bu İşi Artık Somut Olarak Konuşabilir Hale Geldik

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah GÜÇ, “Bölgemizde böyle bir protokolün adımını atıyor olmaktan son derece memnunuz. Kalkınma ajansı olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın koordinasyonu altında çalışan bir kurum olarak Bölgemizin potansiyelinin farkındayız ve bunu hep ön plana çıkararak değerlendirmeye çalışıyoruz. Hidrojen konusunda da çok çalışmalar gerçekleştirdik, üzerine çok kafa yorduk. Geldiğimiz noktada teknolojinin avantajları ve kuruluşlarımızın gerçekleştirdikleri Ar-ge çalışmalarında ciddi ilerlemeler kat etmesi ile bu işi artık somut olarak konuşabilir hale gelmiş olduk. Bu anlamda protokolün tüm taraflarına gönülden teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

Kamuda Oluşan Birikimi Özel Sektör ile Birlikte Kullanmamız Lazım

Programın son konuşması için sahneye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali DÖNMEZ, “Projeyi sahiplenen tüm kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bakanlığımızda en önemli gördüğümüz konu bu iş birliklerini tesis etmek. Bir araya gelme kültürünü oluşturmak. TÜBİTAK-MAM gibi kuruluşlarımız çok önemli çalışmalara imza atıyorlar. İşte kamuda oluşan bu birikimi özel sektör ile birlikte kullanmamız lazım. Buralardan güzel başarı hikayeleri çıkarmamız lazım. Bakanlığın bakış açısı olabildiğince somut ve makul projeleri desteklemektir, hatta “Bandırma Enerji Üssü” gibi kuruluşlarımızca ortak bir vizyon belirlenmiş alanlarda yapılacak çalışmaların, Türkiye’de KOBİ’lere, akademiye, girişimcilere fayda sağlaması için Bakanlık kaynaklarının harekete geçirilmesi de mümkündür. Bu birlikteliğin tekrar hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerinde bulundu.

Kaynak : defenceturk.net

206 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!