İmmünoterapi Uygulamalarında T Hücrelerine Destek Olabilecek Antineoplastik İlaç Mekanizması Geliştirildi

İmmünoterapi Uygulamalarında T Hücrelerine Destek Olabilecek Antineoplastik İlaç Mekanizması Geliştirildi

T hücrelerinin kanserli hücreleri hem kimyasal hem de mekanik olarak öldürdüğünü belirten araştırma ekibi gözenekler içeren silika mikro partiküllerinden yararlandı.

İmmünoterapi veya halk arasında bağışıklık sisteminin kanser hücreleri ile savaşmasını sağlayan bir tedavi türü olan yöntem, son yıllarda üzerinde oldukça çalışan bir yöntemi teşkil ediyor. Şimdi ise EPFL kurumu araştırmacıları T hücreleri üzerindeki çalışmalarını derinleştirdi.

T Hücreleri

İmmünoterapi Uygulamalarında T Hücrelerine Destek Olabilecek Antineoplastik İlaç Mekanizması Geliştirildi

T hücrelerinin ( T hücreleri, lenfositlerin bir alt kümesini oluşturur ve bağışıklık yanıtında önemli bir yere sahiptir. ‘T’ kısaltması timüsden gelmektedir ki timüs bu hücrelerin son olgunlaşma evrelerinin geçtiği organdır. ) hedef hücrelerle temasa geçtiğinde hedef hücreleri hem kimyasal mediyatörlerle ( Herhangi bir olayın ya da reaksiyonun gerçekleşmesine aracılık eden kimyasal madde; aracı madde; mediyatör. ) hem de mekanik olarak öldürdüğünü belirten araştırma ekibi gözenekler içeren silika mikro partiküllerinden yararlandı.
İlginizi Çekebilir Avatar Egzersiz sırasında salınan metabolitlerin immün sistem üzerindeki etkisi incelendi

Partiküllerde bulunan gözenekler antineoplastik ( antikanser ) ilaçlarla dolduruldu ve gözeneklerin üstleri DNA parçacıklarıyla kapatıldı. T hücrelerinin kanserli hücrelerle mekanik temasa girdiklerinde T hücrelerine ait reseptörlerin DNA’yı biyofiziksel olarak rüptüre ettiği ( yırttığı ) ve böylece ilaçların istenilen ortama salgılanabileceği iddia ediliyor.

Yeni araştırma yapılan in vivo ve in vitro ( Sıklıkla biyoloji ve tıp alanlarında kullanılan bu terimlerden ”in vivo” “canlı ortamda ya da yaşayan koşullarda”, ”in vitro” da “laboratuar ortamında ya da yapay koşullarda” anlamı taşımaktadır. ) çalışmalarda beklenilen etkiyi anlamlı ölçüde gösterdi.

Kaynak : donanimhaber.com

Okumanızı Öneriyoruz

Total, Amerikan Petrol Enstitüsü’nden Ayrılıyor

TOTAL, iklim politikasındaki farklılıkları gerekçe göstererek bir ticaret birliği ve lobi grubu olan Amerikan Petrol …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: