İngiltere En Büyük Hidrojen Santralini 2030 Yılına Kadar Kurmaya Hazırlanıyor

İngiltere En Büyük Hidrojen Santralini 2030 Yılına Kadar Kurmaya Hazırlanıyor

BP, İngiltere’nin en büyük hidrojen santralini 2030 yılına kadar kurmaya hazırlanıyor. Şirketin, yıl içerisinde 2 milyon tona kadar karbondioksiti depolaması ve bunu Kuzey Denizi’nin altındaki depoya aktarması bekleniyor.

İngiliz enerji şirketi British Petroleum (BP), İngiltere’nin en büyük hidrojen santralini 2030 yılına kadar kurmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren BP, “Sera gazı emisyonlarını azaltmak için İngiltere’nin kuzeyindeki Teesside bölgesinde ülkenin en büyük hidrojen santralini kurmayı hedefliyoruz. Santralin faaliyete geçmesiyle birlikte 1 gigavat “mavi hidrojen” üretilmesi planlanıyor. Santral devreye alındığı zaman İngiliz hükümetinin 5 GW’lık hedefinin beş birini karşılayacak kapasiteye sahip olacak.” denildi.

Kuzey Denizi’ndeki Depoya Aktarım Yapılacak

Şirketin, “H2Teesside” olarak adlandırılan projesi kapsamında, yılda 2 milyon tona kadar karbondioksiti depolaması ve bunu Kuzey Denizi’nin altındaki depoya aktarması bekleniyor.

• Konuyla ilgili açıklama yapan BP Düşük Karbon ve Gaz Başkan Yardımcısı Dev Sanyal, “Karbon tutma ve depolamayla entegre olan mavi hidrojen, endüstriyel süreçlerin ihtiyaç duyduğu ölçek ve güvenilirliği sağlayacaktır.” dedi.

• Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Enerji Bakanı Anne Marie Trevelyan, “Temiz hidrojenin, dünyayı karbon salımından arındırmamıza yardımcı olacak büyük bir potansiyeli bulunuyor. BP’nin Teesside’deki bu potansiyeli keşfettiğini görmek çok güzel” dedi.

Kaynak : stendustri.com.tr

605 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!