İngiltere’nin Ulusal Yaşam Bilimleri Enstitüsü’ne Başkanlık Edecek Kimya İş Lideri

İngiltere’nin Ulusal Yaşam Bilimleri Enstitüsü’ne Başkanlık Edecek Kimya İş Lideri

İngiltere’nin yeni ulusal yaşam bilimleri merkezi olan Rosalind Franklin Enstitüsü, enstitünün vizyonunu ve stratejisini geliştirecek olan kimyacı ve iş dünyası lideri Vivienne Cox’u ilk başkan olarak atadı.

Cox, yaptığı açıklamada, “Bilim ve kurumsal Ar-Ge’nin bazı bölümlerinin ne kadar sessiz kaldığını ve bunun üniversite araştırmaları ve endüstrileri bir araya getirme şansını kaçırdıklarını gördüm” dedi.

Cox, büyük firmalarla çalışmayı deneyimleyecek. O, ilaç devi GlaxoSmithKline’ın ve offshore sondaj ve nakliye şirketi Stena’nın, Pearson yayıncılık şirketinin kıdemli direktörü ve çelik komponent üreticisi Vallourec’in yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

Bu atamalardan önce, Cox 28 yıl boyunca petrol ve gaz çok uluslu BP’nin alternatif enerji kolu için çalıştı. Bu süre boyunca Fortune dergisinin iş listesinde birçok kez yer aldı. Aynı zamanda İngiltere hükümetinin Uluslararası Kalkınma Departmanı’nın yedi yıl boyunca yöneticisi oldu.

“O, önde gelen büyük ölçekli, çok disiplinli organizasyonların yanı sıra endüstriye güçlü bağlantılar ve kurumun misyonuna güçlü bir inanç getiriyor” diyor ve enstitünün geçici kurulu başkanı Ian Walmsley.

Cox, Oxford Üniversitesi’nin kimya ustasıdır. Ekonomiye ve sürdürülebilirliğe verdiği hizmet için 2016 yılında Britanya İmparatorluk Nişanı ile onurlandırıldı.

Rosalind Franklin Enstitüsü, ilaç keşfini 10 kat daha verimli hale getirmek amacıyla, sentez ve biyofizik için otomatik tesisleri bir araya getirecektir. 103 milyon avroluk tesisinin, 2020’de Diamond Light Source’un yanındaki Harwell bilim kampüsünde kapılarını açması bekleniyor.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Tatlı Su Tedarik İhtiyaçlarını Karşılayacak Bir Filtre

Yale önderliğindeki araştırma ekibi, suyu içerdiği tuzdan arındırmanın daha iyi bir yolunu bulmak için ilham …