İngiltere, Kirlilikle Mücadele için Plastik Pipetleri, Karıştırıcıları ve Pamuklu Kulak Temizleme Çubuklarını Yasakladı

İngiltere, Kirlilikle Mücadele için Plastik Pipetleri, Karıştırıcıları ve Pamuklu Kulak Temizleme Çubuklarını Yasakladı

İngiltere’de, plastik kirliliğinin çevre üzerindeki etkisini azaltmaya yönelik son girişim olan plastik pipetlere, kulak temizleme çubuklarına ve plastik karıştırıcılara yönelik yapılan yasaklama perşembe günü yürürlüğe girdi.

Yeni yeni uygulamaya giren önlemlerde bazı istisnalar da var: belirli sağlık durumu ve engeli olan kişiler restoranlarda veya barlarda pipet isteyebilecekler ve eczanelerden satın alabilecekler.

Hükümetin araştırmalarına göre, İngiltere’de her yıl tahminen 4,7 milyar plastik pipet, 1,8 milyar plastik saplı kulak temizleme çubukları ve 316 milyon plastik karıştırıcı kullanılıyor. Bunların büyük bir kısmının sonradan okyanusta bulunduğu, yaban hayata ve çevreye zarar verdiği söylendi.

İngiltere’nin bu yasağı yürürlüğe girmeden önce bazı mağazalar bu tarz ürünlerin kullanımından uzaklaşmaya başlamıştı. Örneğin birçok restoran ve bar, plastik pipetleri kağıt olanlarla değiştirdi, plastik çatal & bıçak takımı ve karıştırıcıları ise biyolojik olarak parçalanabilen versiyonlarıyla değiştirdi.

Deniz Koruma Kuruluşu’nun temiz denizler başkanı Laura Foster, hükümetin açıklamasının yanında yayınlanan bir açıklamada bu yasağı memnuniyetle karşıladı.

Foster, kuruluşun yıllık “Great British Beach Clean” günlerinin, İngiliz sahillerine çöp olarak atılan pamuklu kulak temizleme çubuğu sayısının azaldığını gösterdiğini söyledi. 2017’de 100 metrelik plaj başına ortalama 31, 2019’da ise İngiliz sahillerinde 100 metrede sadece sekiz adet pamuklu kulak temizleme çubuğu bulunduğunu açıkladı.

“Bu sonuç, birçok şirketin kulak temizleme çubuklarında ve diğer ürünlerde plastikten uzaklaştığını gösteriyor, daha fazla şirketin yaptığını görmemiz gereken bir şey bu” dedi.

Artan Farkındalık

Son yıllarda, David Attenborough tarafından sunulan “Blue Planet II” gibi TV şovları, İngiltere’de bu konuya ilişkin farkındalığı artırdı ve plastiğin vahşi yaşam ve doğal dünya üzerindeki şok edecek derecedeki etkisinin altını çizdi.

Friends of the Earth’ün plastik kampanyacısı Siôn Elis Williams, plastik pipetler, karıştırıcılar ve pamuklu kulak temizleme çubukları üzerindeki yasağı “iyi haber” olarak nitelendirdi, ancak şunu ekledi: “Bu maddeler çevreye dökülen ve vahşi yaşamı tehdit eden plastik çöplerin sadece bir kısmı.”

“Hükümet, şu anda Parlamento’dan geçen Çevre Yasası’na tüm plastik kirliliği kaynaklarının akışını durdurmak için yasal olarak geçerli hedefler dahil ederek plastik konusunda daha sert bir tavır takınmalıdır” dedi. “Bakanlar, kullan-at kültürüne meydan okumak için daha fazlasını da yapmalı; tüm tek kullanımlık ve çöpe atılan materyallerden uzaklaşılmasını yeniden kullanılabilir alternatifler lehine olacak şekilde zorlayarak”

Perşembe günü getirilen kuralların başlangıçta Nisan ayında yürürlüğe girmesi planlanmış, ancak yetkililer tarafından geri çevrilmişti. O zamanlar, erteleme kararlarının arkasındaki neden olarak koronavirüs salgınını ve “işletmelerin aksamasını” gösterdiler.

Yasak, Ağustos ayında İngiltere’deki tek kullanımlık plastik poşet ücretinin önümüzdeki yıl Nisan ayından itibaren ikiye katlanarak 10 pens’e (yaklaşık 13 sent) çıkarılacağına dair yapılan açıklamanın ardından geldi.

Son birkaç yılda, birçok büyük işletmenin plastik kullanımlarını azaltmak için adımlar attığını görüldü.

Geçtiğimiz ay Lego Grup, 2025 yılına kadar ürünlerinde tek kullanımlık plastik poşetlerin aşamalı olarak kaldırılacağını ve önümüzdeki yıl geri dönüştürülebilir kağıt poşetlerin deneneceğini söyledi.

Bu sırada, Ekim 2019’da, tüketim malları devlerinden biri olan Unilever, 2025 yılına kadar “işlenmemiş” plastik kullanımını yarıya indireceğini söyledi.

Markaları arasında Dove, Ben & Jerry’s ve Lipton bulunan Unilever, “mutlak plastik ambalaj kullanımını” 100.000 metrik tonun üzerinde azaltarak ve “geri dönüştürülmüş plastik kullanımını hızlandırarak” bunu başaracağını söyledi. Ham plastikler, geri dönüştürülmüş olanlar yerine hammadde kullanılarak üretilir.

Kaynak: cnbc.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: