Hidrojenle Çalışan Trenler, Siemens Enerji ve Mobilite Ortaklık Anlaşması İmzalayacak

Hidrojenle Çalışan Trenler, Siemens Enerji ve Mobilite Ortaklık Anlaşması İmzalayacak

Listeye yeni giren Siemens Enerji, “trenler için hidrojen sistemlerini ortaklaşa geliştirmek ve sunmak” için Siemens Mobilite ile anlaşma imzaladı.

Pazartesi günü açıklanan ortaklıkta, hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin kullanımını artırmaya ve genişletmeye çalışan şirketlerin en son örneği oldu.

Anlaşmada, “Siemens Mobilite’nin hidrojenle çalışan trenlere yakıt sağlamak amacıyla standartlaştırılmış bir hidrojen altyapı çözümü” üretmeye çalışacak.

İlave olarak fikir ortaklığı ürünlerinin “Almanya ve Avrupa’da hidrojen ekonomisini teşvik etmek ve mobilite sektöründe dekarbonizasyonu” desteklemek amacıyla dış müşterilere sunulmaktadır.

Buradaki temel amaç, Siemens Enerji’sinin yeşil hidrojen üretimi ile ilgili çalışmasını “rüzgar ve güneş gibi yenilebilir enerji kaynaklarını kullanarak üretilen hidrojeni ifade eden bir terim olması için” Siemens Mobilite’nin ulaşım uzmanlığı ile bir olmasını sağlamak.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, “hidrojen çok yönlü bir enerji taşıyıcıdır”. Bununla birlikte, hidrojeni üretmenin çevresel bir etkisi vardır.

IEA, hidrojen üretiminin her yıl yaklaşık 830 milyon ton karbondioksitten sorumlu olduğunu söyledi. Yeşil hidrojen fikri bu konuda çok ilgi çekici oldu.

Siemens Enerji’nin Yeni Enerji Departmanı Başkan Yardımcısı Armin Schnettler, “Siemens Mobilite ile birlikte çalışarak, hidrojenle çalışan trenlerin hızlı yakıt doldurması için bir elektroliz ve yakıt sağlama çözümü geliştirerek sektör bağlantısını daha iyi yerlere taşımak istiyoruz” dedi.

Siemens hissesi olanlar, sanayi devinin enerji işini temmuz ayında geri çekmek amacıyla oy kullandı. Bağımsız firma Siemens Enerjisi, geçtiğimiz hafta Frankfurt Borsası’nda alıcısını bekledi ve Siemens bu borsanın en büyük hissesidir. Siemens Mobilite, daha büyük Siemens organizasyonunun değişmez bir parçası olmaya devam etmektedir.

Hidrojen Yakıt Hücreli Uçak

Başka bir yerde, Birleşik Krallık’ta hidrojenle çalışan bir trenin denemeleri eylül sonunda başlarken, Avusturya Federal Demiryolları OBB, hidrojenle çalışmakta olan trenin Avusturya’nın güney bölgesinde bir yolcu seferinde denemelerinin başlayacağını söyledi.

İngiltere üzerindeki hava sahasında yolcu taşıma kapasitesine sahip bir hidrojen yakıt hücreli uçağın ilk uçuşunu tamamladığı görüldü.

ZeroAvia’nın uçuşuyla aynı hafta içinde Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girebileceğini söyleyerek hidrojen yakıtlı üç konsept uçağının ayrıntılarını ülkesiyle paylaşmış oldu.

Kaynak : cnbc.com

Okumanızı Öneriyoruz

Antibiyotiğe Dirençli Bakterilere Karşı Yeni Bir Tedavi: Zehirli Böcek İlaçları

N-Aril-C nitroazoller heterosiklik bileşiklerin önemli bir sınıfıdır. Bunlar pestisit ve mantar öldürücüler olarak kullanılır. Fakat …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: