İngiltere’deki Marketlerde Plastik Torbaların Ücretli Olması Torba Kullanımını Yüzde 85 Azalttı

İngiltere’deki Marketlerde Plastik Torbaların Ücretli Olması Torba Kullanımını Yüzde 85 Azalttı

İngiltere; geçen yıl İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan sonra plastik torba kullanımına ücret getiren Avrupa Birliğindeki son ülke oldu. Ekim 2015’te çıkarılan yeni kanuna göre, 250’den fazla işçi çalıştıran tüm büyük satıcılar, verdikleri her tek kullanımlık plastik torbayı 5 sent ile ücretlendirmek zorunda.

Birleşik Krallıktaki mağazalarda 2014’te 7 milyardan fazla plastik torba ücretsiz olarak verildi. Fakat, bu sayının ücretlendirme getirildikten sonraki ilk altı ay içinde 640 milyona düştüğü düşünülüyor. İnsanların alışveriş yaparken plastik torbalar kullanmak yerine yanlarında tekrar kullanılabilen torbaları getirmeleri teşvik edildi ve sonuç olarak İngiltere’deki mağazalarda verilen plastik torbalarda %85’lik bir düşüş sağlandı.

Bu durum, Birleşik Krallığın geri kalanında sağlanan sonuçlara çok benzer. Plastik torbaların 5 sent ile ücretlendirmesinden sonraki yıllarda plastik torba kullanımında Kuzey İrlanda’da %71, Galler’de %76 ve İskoçya’da %80’lik bir düşüş görülmüştü. Bu ücretlendirme 30 milyon sterline yakın (40 milyon dolar) para toplanmasını sağladı ve toplanan paralar hayır kurumlarına ve çevre için çalışan sivil toplum kuruluşlarına bağışlandı. Büyük süpermarket zincirlerinde sağlanan başarıdan sonra yasanın şimdi İskoçya ve Galler’de olduğu gibi küçük işletmeler için de geçerli olması planlanıyor.

Bu projenin çöp sahalarında ve denizde son bulan plastik miktarını azaltarak çevreye yararlı olması bekleniyor. Her yıl 8,8 milyon ton plastiğin okyanuslara taşındığı düşünülüyor ve hatta yakın zamanda yapılan bir çalışmada, Birleşik Krallıkta üretilen bir plastiğin Kuzey Kutbunun soğuk sularında yüzdüğü bulundu. Çevre bakanı Therese Coffey’e göre bu proje “Değerli deniz hayatımızın daha güvenli ve toplumlarımızın daha temiz olması, gelecek nesillere çöp sahalarında parçalanması yüzlerce yıl alan yığınlar bırakmamamız anlamına geliyor.”

Kaynak : mynet.com

431 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!