İnsan Uzamsal Hafızası Yüksek Kalorili Yiyeceklere Öncelik Veriyor

İnsan Uzamsal Hafızası Yüksek Kalorili Yiyeceklere Öncelik Veriyor

Fotoğraf : Yiyeceklerin tatlı, lezzetli olması ya da katılımcılar tarafından sevilmesi uzamsal  hafıza açısından etkili değildi.

Scientific Reports’ta yapılan bir çalışmaya göre ; insanlar yüksek kalorili yiyeceklerin yerini düşük kalorili yiyeceklere göre daha fazla hatırlıyor.  Bulgulara göre insan uzamsal hafızası ; diğerlerine yakınlığına bakılarak objelerin nerede olduğunu hatırlamasını sağlıyor. Bu durum zamanla  yüksek kalorili yiyeceklerin yerini önceliklendirmek için evrimleştiğini gösteriyor.

Rachelle de Vries ve çalışma arkadaşları ; bir oda içerisinde sabit bir güzergahta farklı yerlerde bulunan sekiz yiyecek ya da sekiz yiyecek kokulu tampon içeren bir ortam hazırladılar. Yiyecek konumu hafızasını ölçmek için 512 katılımcıdan bu güzergahı takip etmelerini istediler.

Katılımcıların bir kısmı örneğe ulaştığında  yiyecekleri tattı bir kısmı ise  kokulu tamponları kokladı ve örnekleri ne kadar beğendiklerini oranladı.

Yiyecekler ve kokulu örnekler ; elma , patates cipsi , salatalık ve çikolatalı browni gibi örnekleri kapsıyor. Katılımcılara daha sonra yiyeceklerin ya da kokulu örneklerin yerlerinin belirtilmesi isteniyor.

Katılımcılar yüksek kalorili yiyeceklerin yerini düşük kalorili yiyeceklere göre daha fazla doğru tahmin ediyor.  Yiyecekleri yiyenler yeri %27 doğruluğunda , koklama yapan katılımcılar  ise %28 doğruluktaydı.

Yiyeceklerin tatlı , lezzetli olması ya da katılımcılar tarafından sevilmesi uzamsal hafıza açısından etkili değildi. Yiyeceklerin konumunun haritalanması ,yiyecekleri koklayan katılımcılara göre tadan katılımcılar %243 daha doğruydu.

Bulgular , insan uzamsal hafızasının yüksel kalorili yiyecekler tarafından etkilendiğinin göstergesi. Yazarların düşüncesi  , bu etkinin nedeninin insan atalarının hayatta kalabilmek için değişen yiyecek bulunması koşulları altında yoğun kalorili yiyeceklerin bulunmasını sağlayacak yönde evrimleşmesi üzerine .

Kaynak:  neurosciencenews

123 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!