ABD Tekstil Endüstrisi Hayata Döndü

ABD Tekstil Endüstrisi Hayata Döndü

Pazar payını kaybeden yurt dışı üreticileri yıllar sonra, Amerikan tekstil ve elyaf üreticilerinin endüstriye geri dönmekte olduklarını söylüyor. American Chemical Society’nin haftalık dergisindeki kimya ve mühendislik haberinde ki (C & EN) bir hikaye, ABD tekstil endüstrisi bu alanda yeni bir temel kazandıracak teknolojinin ilerlemesi için araştırmasına izin veriyor.

Kıdemli C & EN Muhabiri Marc S. Reisch, Amerikan tekstil şirketlerinin deniz aşırı ülkelerdeki düşük maliyetli işçilik vasıtasıyla ileri teknolojili elyaflar ve tekstil için yeni nişler geliştirdiğini bildiriyor. Bu gelişmiş ürünler arasında anti mikrobiyal kumaş, yangına dayanıklı kaplamalar, sensörden imal edilmiş “akıllı kumaş” ve geri dönüştürülmüş plastik şişelerden elde edilmiş polyesterler bulunmaktadır. Uzmanlar, teknolojik gelişmeler, otomasyon ve üretkenlik iyileştirmeleri sayesinde ABD tekstil endüstrisinin sonunda daha rekabetçi bir hal aldığını bildiriyor.

Ticaretteki artışa ve hatta yabancı üreticilerin ABD’de tesislerini açması için cazip olumlu iç politikalarına rağmen endüstrideki istihdam, otomasyon karşısında gerileyebilir. Fakat yüksek teknolojili modern tekstilin yapısı ve verimliliğini yönlendirmek için polimer kimyagerleri ve boya uzmanları da dahil olmak üzere uzmanlara olan talebi artırdı. Örneğin, North Carolina Eyalet Üniversitesi Tekstil Koleji bugüne kadar ki en büyük sınıfını bu yıl mezun ettiğini bildirdi. Ve geçmişteki verilere bakıldığında ,çoğu lisanstan sonraki üç ay içinde iş bulmaktadır. Yaygın iş kaybı ile  dikkatleri üzerine çekmiş bir alanda, gelişmiş özel ürünler yeni bir odaklanma ile istikrarlı bir şekilde geri dönüyor.

Kaynak: eurekalert.org

939 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!