İnsanlar, Saçlarında Tanımlanan Proteinlerle Eşsiz Olabilirler

İnsanlar Saçlarında Tanımlanan Proteinlerle Eşsiz Olabilirler

Fotoğraf: Renkli elektron mikroskobundan insan saçı. (Kaynak: Alabama Üniversitesi )

7 Eylül 2016’da ABD’nin Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı‘ndan Glendon Parker tarafından açık erişim dergisi PLOS ONE‘da yayınlanan bir araştırmaya göre, kişi analizi yapmak için DNA profillendirmesi ile birlikte saçtaki eşsiz protein belirteçleride kullanılabilir.

DNA profili, adli bilimlerdeki ve arkeolojideki tanımlamada yaygın olarak kullanılır, çünkü DNA bireye özgüdür. Bununla birlikte, çevresel ve kimyasal işlemler DNA’yı bozabilir ve zaman içindeki yararlılığını sınırlandırabilir. Buna karşılık olarak protein DNA’dan daha kararlıdır ve ayrıca bireye özgü olabilecek varyasyonlarda da olabilir. Bu yüzden, Glendon Parker ve ekibi insan saçında bulunan proteinin, adli ya da arkeoloji senaryolarındaki kişileri tanımlamak için başka bir araç sunup sunamayacağını araştırdı.

Araştırmacılar 250 yaşına kadar altı kişiden alınan biyoarkeolojik saç örneklerini inceleyerek bu proteinlerin dayanıklılığını gösterdiler. Bu örnekleri  Avrupalı,  Amerikan ve Afrika kökenli 76 diri insanın saç örnekleriyle birlikte analiz ettiler. Bugüne kadar toplam 185 saç proteini belirteci buldular. Bu bulgular,  kişiyi bir milyonluk nüfustan ayıran benzersiz bir model sağlamak için yeterli olacağını tahmin ediyorlardı.

İnsanları ayırt etmek için kullanılabilecek bireysel protein belirteçlerinin sayısının 1.000’e kadar çıkabileceğine inanıyorlar. Proteini kullanan yeni tanımlama tekniği, olay yeri araştırmaları ve arkeologlar için kolluk kuvvetlerine alternatif olarak sunulabilir. 

LLNL kimyageri Brad Hart, “ DNA profili gelişiminin ilk zamanlarındaki haliyle, şimdiki  protein temelli tanımlama çok benzer bir noktadalar ” dedi. “ Bu yöntem, adli tıp için yeni bir prosedür olacak ve bu tekniği ispatlamaya yönelik bir hayli ilerleme kaydettik, tabii bu tekniğin tam potansiyeline ulaşması için öncesinde uygulanması gereken aşamalar var.”

Kaynak : sciencedaily.com ve sci-news.com

562 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!