Hilaire Marin Rouelle

Hilaire Marin Rouelle

Hilaire Marin Rouelle 15 Şubat 1718 yılında Fransa’nın Mathieu kentinde dünyaya geldi. 18. yüzyıl Fransız kimyacısıydı. Genellikle, üre keşfedicisi olarak gösterilmişti. Rouelle, aynı zamanda bir kimyager olan ağabeyi Guillaume-François Rouelle’den ayırt etmek için “le cadet” (genç) olarak bilinirdi.

Hilaire Marin Roulle eczacıda çalışmıştı. En büyükleri tarafından kimyasal eseriyle ilişkilendirildi ve görevlendirildiği tüm operasyonlara katıldı. Hilaire Marin Roulle , “mütevazı, candan ve dürüst ” olarak nitelendirilmişti, 1773 yılında üreyi keşfetti ve bir kimyasal analiz tablosu yayınladı. 1882 yılında inorganik malzemelerden doğal olarak oluşan organik bir bileşiğin sentezi  kabul edilmiştir . Üre artık sıvı amonyak ve sıvı karbon dioksitten çok miktarda ticari olarak hazırlanmıştır . Bu iki malzeme yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında birleştirilerek amonyum karbonat oluşturur ve daha sonra üre ve su elde edilmesi için daha düşük basınçlarla ayrışır.

Hayvanların idrarıyla ilgili araştırması, Valais’teki Leuck maden suları ile fosforik asidin kemiklerden ayrılması ve elmas üzerine yaptığı araştırmaların  incelenmesinin yanı sıra merak uyandırıcı sonuçlar da sunmaktadır. Elmasların buharlaşması da dahil olmak üzere pek çok deneyimi, kendisine kalıcı bir şöhret kazandırdı. Bitkilerin küllerinde altın bulunduğunu, zamanının tüm kimyacılar tarafından tekrarlanan bir deneyim olduğunu belirtti. Tartar kremasındaki potas varlığı üzerine ilk  keşiflerin bol kaynağı olmuştu.7 Nisan 1779 yılında Paris’te öldü.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …