İnsanların Yaygın Olarak Yaptığı Geri Dönüşüm Hataları

İnsanların Yaygın Olarak Yaptığı Geri Dönüşüm Hataları

Geri dönüşüm, atık maddeleri hayatımıza değer katan ve aynı zamanda enerji, malzeme ve depolama alanlarının korunması gibi çevresel faydalar sağlayan yeni ürünler haline dönüştüren bir süreçtir. Geri dönüşüm yapılması doğru olan şey olarak görülüyor, bireysel ve sivil ya da kurumsal gurur kaynağı olabilir. Doğru olan şey geri dönüşüm yapmak olsa da, bunu doğru yapmak da aynı derecede önemlidir.

Uygun maddelerin uygun bir biçimde geri dönüşümü, en uygun maliyetli biçimde işlenirken en iyi kaliteye ve değere sahip geri dönüştürülmüş malzemeler yaratmamıza yardımcı olur.

İnsanların, geri dönüşüm sırasında yaptıkları hatalar şunlardır:

Plastik Torba Alma : Kullanılmış plastik torbaları, bir araya getirilmiş geri dönüştürme akışında pek çok toplum kabul etmiyor. Çünkü sınıflandırmak ve temizlemek zor olabilir. Wegmans gibi plastik torbaları kabul eden perakendeciler gibi diğer seçenekleri arayın.

Kapakları Plastik Konteynerlerle Koruyun : Şişeler için yapılan gevşek plastik kapaklar çöp kutusuna girmeli, yalnızca toplama ve sınıflandırma işlemi sırasında bunları yakalamak için etkili bir şekilde engellenmişse metal şişe kapakları bir metal teneke kutu içinde biriktirilebilir. Unutmayın ki küçük ürünler genellikle geri dönüşüm konveyör sistemlerinde etkili bir şekilde ele alınamazlar. Daha büyük kapaklar genellikle uzaklaştırılır ve geri dönüşümde bulunur.

Geri Dönüşümsüz Cam İçeriyorsa :  Tüm camlar geri dönüştürülemez. Geri dönüşüm programınız bu camı kabul ederse, saydam kavanozlar ve şişeler geri dönüştürülebilir. Bununla birlikte, ampuller, Pyrex ürünleri, laboratuar cam eşyaları, ayna ve pencere camı genellikle geri dönüşüm için kabul edilmemektedir. Işıklandırma ürünleri, iB.C’nin Işık döngüsü aydınlatma geri dönüşüm programı gibi özel geri dönüşüm programlarında daha yaygın kabul görmeye başlamıştır.

Yağlı Gıda Paketleri İçeriyorsa :  Kağıt ve mukavva malzemeler düzenli olarak geri dönüşüm programlarıyla kabul edilir, ancak geri dönüşümlü kağıt kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek yiyecekleri ıslak veya yağlı kağıtları uzak tutun . Bununla birlikte, gittikçe artan yeni seçenekler var. Yağlı mukavva malzeme, örneğin organik atıklar ile kabul edilebilir.

Sıvıları Boşaltın: Bu çok yaygın bir hatadır. Bazı insanlar sıvı depolarını önce boşaltmadan geri dönüşüm kutusuna atarlar. İçeride sıvı varsa, dökülüp kağıt gibi diğer karışmış malzemeleri kirletebilir. Ek olarak, sıvı taşıyan kaplar boş kaplardan daha ağırdır ve bu durum geri dönüşüm tesisinde yanlış sıralama yapabilir.

Etiketleri Çıkarma : Birçok kişi, etiketleri kutu ve kutulardan çıkarmanın önemli olduğunu düşünüyor. Fakat bu onların termal geri dönüşüm sürecinde yanması için tamamen gereksiz bir adımdır. Bunu yapmadan değerli zamanınızı kurtarın.

Kırpıntı ve Cilanlanmış Parçaları İçerenler:   Parçalanmış kağıtları bir kağıt torbaya koyarsanız ve “Parçalanmış kağıtlar” olarak etiketliyorsanız, parçalanmış kağıtlar çoğu geri dönüştürücü tarafından kabul edilebilir. Aksi takdirde, diğer malzemeleri kıyılmış kağıtlardan ayırmak, malzeme olarak bir geri dönüşüm tesisinde çok zorlaşır. Ek olarak, pek çok program geçmişte sınırlı bir kağıt yelpazesini kabul ederken, şimdilerde birçoğu daha geniş bir renkte ve parlak kağıdı kabul etmektedir.

Ödevinizi Yapmakta Başarısız Olma:  Çoğu topluluğun çevrimiçi veya bir bilgi formu aracılığıyla geri dönüşüm hakkında bilgileri var. Yalnızca kabul edilebilir materyalleri geri dönüştürdüğünüzden emin olmak için birkaç dakikanızı ayırın. Bir öğe geri dönüştürülebildiğinde, topluluğunuz onu programının bir parçası olarak kabul ettiği anlamına gelmez ve durulanmış ,temiz gibi belirli bir durumda öğeyi alması yalnızca kirli olması durumunda kabul etmesi anlamına gelmez. Mavi kutuya yanlış öğeler eklendiğinde, kalıntı materyali düzenli depolama alanına aktarmak için daha büyük maliyet, geri kazanılmış materyalin değerini düşürebilen, taşıma maliyetlerini arttıran ve genel geri dönüşümün yaşayabilirliğini tehdit eden bir durum ortaya çıkıyor.

Kaynak : thebalance.com

1.641 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!